גלית דיסטל אטבריאן
גלית דיסטל אטבריאן צילום: Yonatan Sindel/Flash90

היועץ האסטרטגי רונן צור הגיש חוות דעת לבית המשפט במסגרת התביעות ההדדיות בינו לבין ח"כ גלית דיסטל-אטבריאן מהליכוד.

הגשת חוות הדעת היא צעד חריג כשמדובר במשפטן אולם זה נעשה בעקבות הנחייה מפורשת של השופטת שיושבת בדין.

בחוות הדעת שכתב הפרופסור יובל אלבשן מי שהיה דיקן הפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו נגד דיסטל נאמר כי "בחינת פרסומיה הציבוריים של התובעת שמנגד מלמדת, למרבה הצער, על כך שהם מהווים תרכובת מסוכנת של גזענות רגילה, גזענות של ציפיות נמוכות, גזענות מבדלת גזענות הפוכה והגזעה. תרכובת שהיא למעשה שיעתוק של חלק ממעשי הגזענות נגדם יוצאת התובעת, לא פעם באותם פרסומים ממש".

"בדרך זו, כולאים פרסומיה של התובעת שמנגד את היחידים שעליהם היא כותבת (הן אלה האשכנזים והן אלה המזרחים) בתוך מוצאם העדתי כעובדה גורלית וכופים עליהם הלכי רוח ורחשי לב מסוימים אשר מניעים את התנהגותם וקובעים את דרכם. זה בדיוק אופן פעולתה של הגזענות".

"במילים ברורות וחד משמעיות מייחסת הכותבת סטריאוטיפים גזעניים לקבוצות שלמות: האשכנזים הם עשירים, מדושנים, מפונקים, פריבלגים וכיוצא באלה. בהקשר זה ראוי לציין כי אלה גם הסטריאופיים שאף האנטישמיות בנויה עליהם (היהודי כחמדן, מדושן, שמן, וסופר מטבעות)".

אלבשן מציין כי מדבריה ניכרת גם גזענות כלפי מזרחיים "בדברים אלה שוב עולה תפיסה לפיה המזרחי הוא מתפתה בקלות, חסר חוט שדרה עצמאי משלו, לא מרובד ולא עמוק אלא מופעל על ידי כוחות שבנקל מפתים אותו. שוב גישה שאני מבכר לכנותה 'גישת מלקולם איקס' ולפיה העובדים המזרחים שהתלוננו כנגד נתניהו הם 'דוד תום מודרני', עבדים ותו לא. זו גזענות במירעה".

פרופ' יובל אלבשן
פרופ' יובל אלבשן צילום: חזקי ברוך

בכתב ההגנה מוזכר גם פוסט מה-9 בינואר 2019 ובו פירסמה דיסטל פוסט "הגבר היהודי האשכנזי יותר אינטליגנטי מ-80% מהאוכלוסייה האנושית. המשפט הזה הוא גם עובדה אמפירית וגם אמת שאסור לכתוב אותה. למעשה כבר עכשיו כשאנחנו רק בשורה השלישית של הסטטוס יש לפחות 40 כיתות יורים של קבוצות שוויון כאלה ואחרות בפייסבוק שמכוונות את האקדח שלהן לרקה שלי. הסיבה שאסור לכתוב את האמת הזאת נעוצה בעובדה שאנו חיים בעידן בו 'התחושה' חשובה יותר מהאמת. אבל האמת היא שהגבר היהודי האשכנזי הוא היצור האנושי הכי חכם בגלובוס, מדובר בממצא עולמי שנחקר באופן מדעי על ידי מבחני אינטליגנציה שבניגוד למחקרים אחרים עומדים בתוקף מדעי שקשה לערער עליו...".

באת כוחו של צור עו"ד שולמית אשבול חושפת בעייתיות נוספת בדברי דיסטל שעלולה להעלות כדי שימוש כוזב לכאורה בפרסום של אוניברסיטת הרווארד. דיסטל מייחסת לאוניברסיטת הארוורד היוקרתית, כלשונה, מחקר שלמעשה אין לו שום קשר להארוורד.

"המחקר חתום על ידי אוניברסיטת יוטה והוגש במסגרת נספח חתום לבית המשפט כמחקר שבוצע על ידי אוניברסיטת יוטה בארה"ב...אוניברסיטת יוטה עצמה פירסמה הסתייגות יוצאת דופן מעורך המחקר (הנרי הרפנדינג) ומהגזענות הנובעת ממנו, ולפחות חלק מעורכי המחקר הורחקו מהאוניברסיטה. עיתון הניו יורק טיימס פירסם 'הערת אזהרה' חריגה למחקר האמור עבור קוראיו בטענה שאחד מעורכי המחקר קידם אג'נדות גזעניות".

חברת הכנסת גלית דיסטל אטבריאן מסרה בתגובה: "העניין נמצא בהליך משפטי בין שני אנשים פרטיים. נתייחס אליו בהתאם בין כתלי בית המשפט, ולא במסגרת קמפיין תקשורתי שמטרתו היחידה היא השמצה נבזית".