בית הכנסת "תורת חיים" נפתח מחדש בבודפשט

בית הכנסת "תורת חיים" ברובע 6 בבודפשט נפתח בסוף השבוע האחרון מחדש וזאת לאחר שהיה סגור במשך 38 שנים. בית הכנסת הוקם ב-1908 ושימש את הקהילה היהודית במקום.

הרב הראשי של איגוד הקהילות היהודיות האורתודוכסיות 'EMIH' בהונגריה, הרב שלמה כובש, מספר לערוץ 7: "אנחנו פותחים בית הכנסת ישן ומחזירים בו את החיות והגאווה היהודית בעיר שבעבר כל אדם רביעי כאן היה יהודי. אנחנו צועדים כאן ברחובה של עיר עם ספר תורה חדש שיכנס לבית הכנסת כמו שמכניסים נשמה לגוף".

רבה של הבית הכנסת הרב שמוליק אוירכמן מספר לערוץ 7 "זה יום מרגש לקהילה היהודית בבודפשט וליהודי הונגריה בכלל. בית הכנסת היה סגור משנת 1983 וכיום אנחנו מכניסים אליו ספר תורה על שם חמי. הוספנו לבית הכנסת את השם "פשטי שטיבל" כדי שכל יהודי ירגיש שהוא יכול לחזור ליהדות, לחזור לבית".

אוירכמן מספר על הפריטים שנמצאו כאשר נכנסו לבית הכנסת לאחר 38 שנים, קודם כל מצאנו את שלט בית הכנסת המקורי שעמד מחוץ לבניין, מצאנו ערבות של סוכות על ארון הקודש, המשקפים של הרב עדין היו על הסטנדר, התפילין והטלית וגם אנחנו מוצאים שלט של זמני התפילות ורואים שהייתה כאן קהילה תוססת עם שני מניינים לכל תפילה. כמו כן מצאנו גם את מפת ההושבה של מתפללי בית הכנסת מ-1945".

"כשאני הגעתי להונגריה לפני 9 שנים", מספר אוירכמן, "פחדנו ללכת ברחוב וכשהלכתי עם טלית ברחוב אמרו לי שאני מעודד אנטישמיות היום יהודים יכולים ללכת ברחוב בלי לפחד".

אוירכמן מספר על מלאכת השחזור של הבית הכנסת, "שחזרנו את ספסלי התפילה, ארון הקודש, הנברשת והמנורות. ממש מלאכת מחשבת שנוכל להרגיש את היסטוריה ולהפיח בה חיים יהודיים חדשים. אני רואה שכל מקום יהודי חדש שנפתח בבודפשט עוד ועוד יהודים חדשים באים אליו וחוזרים ליהדות".

מיד לאחר הכנסת ספר התורה לבית הכנסת, עומד אמנון פרנקל, שסבא רבה שלו, הרב יצחק שלמה זלמן היה רב בית הכנסת ובהתרגשות רבה מברך "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה".

"זה יום מרגש קודם כל לא רק אישית למשפחה אלא לכל הקהילה היהודית בהונגריה, "אומר פרנקל לערוץ 7, "בית הכנסת נפתח ואיתו חיים יהודים חדשים ואני מקווה שאנחנו נראה את בית הכנסת מתמלא ונשמע בו שוב קול של תפילה".

"סבא רבה שלי שימש כרב בית הכנסת במשך 40 שנה וכתב ספרים והקים כאן קהילה לתפארת. היו לו חיבורים שיצאו תחת הספר 'ישמח לב' ופרושים רבים על חמישה חומשי תורה, פרקי אבות , הגדה של פסח ועוד. הרב זלמן היה ציוני גדול והחלום שלו היה להגיע לארץ ישראל וב-1947 הוא הגשים את החלום אחרי ששרד את השואה ועלה לארץ. שלוש שנים לאחר מכן הוא נפטר בעיר בני ברק".

לסיום אומר פרנקל, "אני הנין שלו חוזר לכאן ופותח מעגל. אני כאן בהונגריה מ-1997 ואני רואה מה שחב"ד עשו פה בראשות הרב כובש ואיך היהדות מתעוררת כאן לחיים והרבה נשמות יהודיות חוזרות שוב ליהדות. ליהודים פה בהונגריה יש עדנה והממשלה שומרת על קשר רציף ותומכת ביהדות הונגריה וזה חשוב. יש קולות אנטישמים פה ובכל העולם. הקהילה היהודית כאן מתפתחת. בשבוע הבא יפתח כאן מרכז קהילתי ענק על גדות נהר הדנובה בדיוק היכן שהושמדו יהודים והמסר שלנו מכאן - עם ישראל חי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו