כלב
כלב צילום: ISTOCK

הכלבים נחשבים כבר מזמן כידידם הטוב ביותר של בני האדם וכבעלי חיים אינטליגנטיים במיוחד, אולם על פי מחקר שביצעו חוקרים גרמנים נהנים הכלבים מאינטליגנציה המאפשרת להם לזהות מתי פעולה אנושית מתבצעת בכוונה ומתי היא מקרית בלבד, ומהי כוונתו של אותו אדם.

מחקרים קודמים כבר הוכיחו כי כלבים מזהים מתי בעליהם לוקחים לדוגמא את הרצועה על מנת להוציא אותם החוצה, אולם לא היה ברור עד כמה הכלבים מבינים את הכוונה האנושית.

כעת החליטו החוקרים הגרמניים ממכון מקס פלאנק למדע ההיסטוריה האנושית לבדוק זאת בדרך ייחודית: הם הציעו לכלבים חטיף או צעצוע דרך חור במסך עליו הם הופיעו. באחד המקרים הם הפילו את החטיף בצד שלהם של המסך תוך אמירה מתנצלת, בחלק השני של הניסוי הם הציעו את החטיף אך החור במסך נחסם באופן פתאומי לפני שהכלב קיבל אותו, ובחלק השלישי והאחרון הציע החוקר את החטיף לכלב אך משך אותו בחזרה ברגע האחרון תוך אמירה לועגת ל"מתיחה" שביצע לכלב.

החוקרים הקליטו 51 כלבים שלקחו חלק בניסוי, במטרה לבחון האם הכלבים הבינו את הכוונה האנושית של החוקרים. התוצאות הראו כי במקרה בו משך החוקר בחזרה את החטיף ברגע האחרון תוך אמירה לועגת לכלב, המתינו הכלבים זמן ארוך יותר לפני שניגשו לצידו השני של המסך בניסיון לקחת את החטיף בעצמם.

מרבית הכלבים גם כשכשו פחות בזנבם ומרביתם גם סירבו לשבת או לשכב, סימן לחוסר שביעות הרצון שלהם. "הרעיון של הניסוי הזה הוא שבשלושת המצבים הם לא מקבלים את האוכל משום מה. ההבדל היה בהתייחסות האם מדובר בפעולה מכוונת או לא. הכלבים מראים בבירור התנהגות שונה בין המקרים השונים. זה מצביע על כך שכלבים אכן מבדילים בין פעולות מכוונות להתנהגות לא מכוונת", כותבים החוקרים בסיכון המחקר שלהם.

עם זאת, הם גם הוסיפו כי יש צורך במחקרים נוספים על מנת לקבוע באופן סופי כי כלבים מבינים את הכוונה האנושית, ומתי מדובר במעשה שבוצע בכוונה או באופן מקרי בלבד.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו