אילוסטרציה
אילוסטרציה פלאש 90

רפורמת החקלאות שמקדם שר האוצר, אביגדור ליברמן, מעוררת תסיסה רבה בקרב חקלאי ישראל. עם החקלאי והיזם עו"ד משה גרין, יועץ ראש הממשלה בעבר לענייני חקלאות, ניסינו להבין מדוע.

"לקחו את ענף החקלאות וביטחון המזון ועשו ממנו דבר שאף אחד לא מבין בו", אומר גרין. "לוקחים את החקלאות, מכים אותה מכל הכיוונים ואין לה אבא ואימא וכל אחד עושה מה שהוא מבין. מערבבים את הסולארי, את הייבוא מטורקיה ומעזה וכו', אם המזון בעולם מתייקר ב-30-40 אחוז, איך אפשר להגיד שזה יוריד את המחירים?".

"אנחנו מכירים את ליברמן שהפציץ את אסואן והחזיר את אום אל פאחם... הוא לא עשה כלום", אומר גרין הסבור כי איש במערכת, כולל לא החקלאים עצמם לא ממש מבין מה רוצה ליברמן ברפורמה שלו כאשר הוא מדבר על פתיחת השוק לייבוא, השקעה בחדשנות, מעבר לצימרים וללוחות סולאריים וכיוצא באלה.

לדבריו בעוד ליברמן מדבר על לוחות סולאריים הדבר יכול להתבצע כבר כעת ללא רפורמה שכן בכל מבנה שיש עליו היתר יכול כל אדם להתקין לוחות. "יש כאן בלבול ענק ואף אחד לא לוקח מנהיגות. מעבר לקטע האידיאולוגי-ימני מדובר כאן בהישרדות", הוא אומר בהתייחס לביטחון המזון בישראל. "הרי לא תיקח מזון שיכנס מעזה ושריססו אותו עם חומרים שעולים 50 שקלים בעוד החקלאים שלנו משלמים פי עשר על חומרי ריסוס מאושרים".

בדבריו עובר גרין לסוגיית ענף הלול שלדבריו אינו זקוק כלל לרפורמה אלא להחלטה פשוטה של שר החקלאות ושר האוצר שלא לחתום על אישור מועצת הלול ובכך היא תתבטל מאליה. להערכתו זו המציאות גם במועצות האחרות שיש היגיון בקביעה לפיה הן מיותרות ומייקרות את התוצרת.

לדבריו על הביטחון התזונתי והעובדה שישראל לא תוכל להיתלות במזון מיובא שגם מחירו עולה, הוא מוסיף את חשיבות השמירה על הקרקע כערך ציוני אידיאולוגי. הקרקע היא המשאב החשוב ביותר שלנו, ואם אנחנו רוצים לחיות בשלום עם הערבים צריך לעשות סדר בעניין". ברוח גישה זו יש לפעול לניצול 2 מיליון דונם קרקע שעדיין אינה מנוצלת.

להערכתו של גרין "המחאה לא תבוא מתוך החקלאים, אלא מתוך האזרחים. זה ייקח עוד קצת זמן, כשהמחירים יהיו מטורפים ואז יבינו שצריך חקלאות ישראלית ושאנחנו צריכים לדאוג למזון שלנו כדי שיהיה מה לאכול. משם זה יבוא".