גלעד אך
גלעד אך צילום: מרים פייגא בונימוביץ'

בשבוע האחרון געשו הרשתות החברתיות בעקבות קמפיין שקרי וארסי שביקש להטיל דופי בפעילותם הברוכה של הגרעינים התורניים הפועלים ברחבי הארץ. פועלם של החלוצים החדשים בכל מקום שבו הם נדרשו ונדרשים לא יסולא בפז, ולא בכדי יש מי שמבקש לגדוע מציאות זו באמתלות ושקרים שונים.

עם ישראל בכלל והציונות הדתית בפרט ספגו מהלומה רצינית עם כינונה של תוכנית ההתנתקות מגוש קטיף וחבל עזה. מתיישבים רבים בחרו להמשיך ולבנות את ביתם בדרום, בחולות חלוצה ובכלל, אך רבים אחרים הבינו כי קיים פער גדול בחיבור עם החברה הישראלית, שהתגלה באותו גירוש ביתר שאת. הגרעינים התורניים פעלו עוד לפני הגירוש, אך לאחריו הם קיבלו תנופה אדירה. היו מי שחשבו כי אם יפנו את גוש קטיף הרי שחלום ההתיישבות והחלוציות ייגנז, אך בפועל מגוש קטיף אחד התפזרו וקמו עוד הרבה יישובים וגרעינים משימתיים בעשרות רבות של ערים ברחבי הארץ.

במקומות הללו החלה מהפכה שקטה אך עקבית, שהפכה להיות מגדלור ערכי בתוך ים פוסט־ציונות שהחל לשטוף את החברה הישראלית. חשוב להדגיש כי החלוצים שבוחרים לגור בלוד, בשדרות, ברמלה או בעכו לא בחרו בדרך הקלה, אלא בחרו לתת כתף דווקא במקום שצריך אותם. השפעתם הסגולית על המקום שבו הם "סתם" גרים ומנהלים את שגרת חייהם היא עצומה. מספיק לראות את ההערכה העצומה של לודאי או רמלאי שרואה את בני הגרעינים איתו במכולת השכונתית, ומבין שאף אחד לא בא לשנות את אורחות חייו אלא בא רק כדי לחיות איתו כתף אל כתף.

את המהפכה השקטה שמתרחשת כבר יותר מעשרים שנה בערי הספר, בערים המעורבות ובמקומות נידחים שרבים מאזרחי ישראל כלל לא רצו לגור בהם, זיהו גורמים אינטרסנטיים קיצוניים שמבקשים להתפרנס שוב ושוב מהסכסוך ומנסים לפגוע באותם חלוצים מודרניים. לא בכדי החל השבוע ברשתות החברתיות קמפיין שקרי נגד חלוצי לוד. ניסיונם הנלוז של אותם גורמים ביקש השבוע לקרום עור וגידים בחסות יד נעלמה שמשקיעה מיליונים ומכוונת מאחורי הקלעים את הקמפיינים האנטי־ציוניים החדשים שצצים מדי חודש (אם זו "הדתה", "אלימות מתנחלים", "תחבורה ציבורית בשבת", "מתנחלוד", "דו"ח גולדסטון" ועוד). הכול כדי לגרום להתפוררותה של ישראל מבפנים, תוך פגיעה בחיילי צה"ל ובערכי הנצח של עם ישראל.

למי שלא התעדכן עדיין, תושבי הערים המעורבות בכלל ולוד בפרט ספגו במהלך מבצע 'שומר החומות' פרעות שגובלות באינתיפאדה. לא מדובר באירועי פורענות ספונטניים אלא בהתארגנות סדורה של גיס חמישי שהסית מבפנים נגד ישראל במסגדים או בכל מקום אחר, בחסות האחים המוסלמים ועוד. לכן לא היה זה מפתיע שהשבוע גם גורמים ישראליים, שבעיקרם ממומנים על ידי ממשלות וקרנות זרות, ביקשו להצטרף לחגיגה נגד מי שפועלים לקירוב לבבות לא בדיבורים אלא במעשים.

חשוב לזכור כי לפני אותו דו־קיום, שהפך להיות "שיר לשלום" העדכני של השמאל הקיצוני, צריך שיהיה פשוט קיום לכל ישראלי באשר הוא, בין אם הוא גר בשדרות רוטשילד בתל אביב, ברמת אשכול בלוד או בשכונת ג'ואריש ברמלה. לא בכדי בחרנו בארגון 'עד כאן' במהלך מבצע 'שומר החומות' לבוא ולתת כתף בניהול המשבר שקרה בלוד. ברור לכול כי המציאות הזאת, שבה עיר ואם בישראל השוכנת חמש דקות מנתב"ג סופגת מהלומות מעין אלה, איננה יכולה להימשך.

הקמפיין הארסי שהחל השבוע והגיע לשיאו בהאשמות שווא נגד הרב איתן שנרב, אביה של רנה הי"ד שנרצחה במעיין דני בדולב, שאף הדליק משואה בעקבות פעילות החסד שלו בלוד, חשף את הצביעות של הגורמים הללו. הקמפיין השקרי התהפך עליהם כחרב פיפיות והעלה על נס את פועלם הראוי של הגרעינים התורניים. אז נכון שאת הרוע והשקר אי אפשר לגדוע ביום, אבל בתוך כך פעילות הגרעינים התורניים והמשימתיים נמצאת בעיצומה. את המנגינה הזאת בהחלט אי אפשר להפסיק.

הכותב הוא מנכ"ל ארגון 'עד כאן', רב סרן במילואים