ח"כ מתן כהנא בשכונת שמעון הצדיק
ח"כ מתן כהנא בשכונת שמעון הצדיק צילום: דוברות

למען ההתיישבות: דירקטריון הקרן הקיימת לישראל אישר היום (חמישי) להתחיל פרויקט רישום של כ-2,000 נכסים ביהודה ושומרון ובירושלים.

במסגרת התוכנית ייבחנו 530 תיקים המתעדים עסקאות בשלבים שונים לרכישת נכסים ביו"ש ועוד 2,050 באזור ירושלים.

ארגוני השמאל ניסו למנוע את המהלך. בהצבעה התנגדה נציגה אחת מהרפורמים ונמנעו שלושה נציגים קונסרבטיבים. על רקע הביקורת על התוכנית, הוחלט בדיון כי את פרויקט הרישום ילוו יו"ר הימנותא זאב נוימן, נציג ישראל ביתנו, ויו"ר ועדת המקרקעין יאיר לוטשטיין, נציג הרפורמים.

עיתונאית "הארץ" הדר שיזף דיווחה כי במסמכים שמתעדים עסקאות ביו"ש נמנים 360 נכסים, וב-170 מתוכם נחתם חוזה לרכישת הקרקע ויהיה אפשר לרשום אותם בפועל. את רוב הקרקעות ביו"ש רכשה לאחר 1967 חברת בת של קק"ל, הימנותא יו"ש (המכונה כעת הימנותא ירושלים), שהוקמה לאחר ששת הימים, ומיעוטן הן אדמות שרכשה הקרן לפני 1948, בתור עמותה מנדטורית.

בשמאל הקיצוני זעמו. ''עסקני המתנחלים ממשיכים בהשתלטות העויינת על קק"ל במטרה להרחיב התנחלויות ולקדם סיפוח דה פקטו", נמסר מארגון שלום עכשיו. ''מצער שלמרות התנגדות נחרצת בישראל ובחו"ל, מיעוט קטן וקיצוני מחבל באינטרס הישראלי והופך את קק"ל לקרן הקיימת למתנחל. נמשיך להיאבק יחד עם שותפינו למחנה עד שתופסק הפעילות ההרסנית הזאת''.

עו"ד יצחק בם, מומחה למשפט פלילי ומינהלי, אמר כי "הקרן הקיימת היא יותר מחברה ציבורית, היא תאגיד בעל מעמד של תאגיד סטטוטורי, והדירקטורים חייבים לפעול לטובת החברה במנותק מן השיקולים הפוליטיים. שמירה על קניינה של החברה על ידי רישום נכסיה על שמה, או על שם החברות הבנות שלה, היא אינטרס מרכזי של כל חברה. הימנעות מהסדרת רישום הקרקעות שהקרן קנתה משולה להפקרת הנכסים של קק"ל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו