הנשיא יצחק הרצוג ומלך ירדן עבדאללה
הנשיא יצחק הרצוג ומלך ירדן עבדאללה עמוס בן גרשום/לע"ם ורויטרס

הנשיא יצחק הרצוג קיים ביום ראשון האחרון ביקור חשאי בירדן במהלכו נפגש עם המלך עבדאללה השני בארמונו ברבת עמון.

בית הנשיא מסר כי היא תואמה מראש עם ראש הממשלה בנט ושר החוץ לפיד.

הרצוג הגיע לעמאן במסוק של חיל האוויר ובמפגש דנו הנשיא והמלך בסוגיות עומק אסטרטגיות, הן ברמה הבילטרלית והן ברמה האזורית.

"ירדן היא מדינה חשובה מאד", אמר הרצוג על המפגש עם עבדאללה. "אני מכבד מאוד את המלך עבדאללה, מנהיג גדול ושחקן אזורי משמעותי מאוד שנפגש לאחרונה עם מנהיגים חשובים ביותר וביניהם הנשיא ביידן, הנשיא פוטין, הנשיא א-סיסי ואבו מאזן. בפגישתנו שוחחנו בין היתר על תחומים מרכזיים שבשיח בין המדינות, בין היתר הסכם לייבוא חקלאות בשנת השמיטה, נושאי אנרגיה, קיימות ופתרונות למשבר האקלים שניתן לקדם יחדיו".

"יש תחושות באזור של רצון להתקדם, רצון לדבר", הוסיף הנשיא. "בימים אלו אנו מציינים שנה לחתימה על הסכמי אברהם. אלו הניחו תשתית אזורית חשובה. הסכמים חשובים מאוד שמשנים את האזור והדיאלוג בו. שמחתי לחנוך את שגרירות איחוד האמירויות בתל אביב בתחילת כהונתי, ובכוונתי לשוחח ולהיפגש עם ראשי מדינות נוספים מהמרחב. אני מדבר עם מנהיגים רבים מכל רחבי העולם, כמעט בכל יום, בתיאום מלא עם ממשלת ישראל. אני חושב שמאוד חשוב לאינטרסים האסטרטגיים והמדיניים של מדינת ישראל לנהל דיאלוג עם כולם".

בפגישה בעמאן העניק הרצוג לעבדאללה במתנה את הספר "סיפורו של נסיך יהודי", שאותו כתב ד"ר יעקב הרצוג, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה ודודו של הנשיא הרצוג.