סליחות בכותל המערבי
סליחות בכותל המערבי צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי

ראש הממשלה נפתלי בנט קיים ביום שישי שיחת זום עם ראשי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב ונשאל בין היתר על דרישת הרפורמים לקבל מעמד והכרה ברחבת הכותל המערבי.

ראש הממשלה השיב כי מיד אחרי שהכנסת תאשר את התקציב והקואליציה תתייצב לפחות לעוד שנתיים, "זה יהיה הזמן שבו נוכל להתחיל להתמודד עם נושאים מסובכים יותר".

פרטים על השיחה הביא כתב "The Forward" יעקב קורנבלו.

בנט אמר למנהיגים היהודים-אמריקאים כי שיקום האווירה הטובה בין ארה"ב לישראל וחיזוק התמיכה הדו-מפלגתית במדינה היהודית היא אחת משלוש המטרות העיקריות של ממשלת ישראל החדשה.

"הממשלה שלי לא מחפשת דרמות", אמר בנט בשיחה, "אני רוצה להרגיע את העניינים. זה כל מה שישראל צריכה כרגע כדי לצמוח ולשגשג - קצת שקט ושלווה".

כזכור, בשנת 2013 הוקמה בכותל "עזרת ישראל" מדרום לרחבה המרכזית, על מנת לאפשר לנשות הכותל ולמבקרים מהזרמים הליברליים לקיים מנייני תפילה שוויוניים מחוץ לעזרות הגברים והנשים.

בשנת 2016 אישרה הממשלה את "מתווה הכותל" שלפיו העזרה תשופץ, תהיה חלק מרכזי בכותל המערבי ותיהנה ממעמד שווה לעזרות הגברים והנשים. שנה וחצי לאחר מכן הוקפאה ההחלטה בלחץ הפוליטיקאים החרדים והחרד''לים. מאז לא חל כל שינוי במצב בשטח.

בנובמבר שנה שעברה דן בג"ץ בעתירות התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית ונשות הכותל הדורשות ליישם את מתווה הכותל.

נציגת המדינה עדכנה בדיון כי "המדיניות של ראש הממשלה, כפי שהייתה ביוני 2017, עודנה עומדת. לפי המדיניות, צריך להכשיר את המצב הפיזי באופן טוב יותר ומכובד יותר, בהקדם האפשרי. הוא עומד מאחורי זה. מנכ"ל המשרד פועל בנושא מול הגורמים".

נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות שאלה: "מדוע לא נעשה דבר מאז ישיבת ועדת השרים ב-2018 עד ספטמבר 2020 מבחינת קידום, אם ראש הממשלה אכן עומד מאחורי הקידום? אנחנו מדברים על תקופה של שנתיים. איך זה מסתדר עם הדברים שלך?".

נציגת המדינה הודתה כי אכן לא הייתה התקדמות, אך הסבירה: "אנחנו מודעים לעובדה שהיה פה עיכוב, אבל היו שלוש מערכות בחירות ומגפת הקורונה. זה לא מתרץ הכל, אבל בהחלט מסביר את הקושי לקדם את הדברים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו