מלכת בריטניה אליזבת ובעלה הנסיך פיליפ
מלכת בריטניה אליזבת ובעלה הנסיך פיליפ צילום: רויטרס

האתר "פוליטיקו" מפרסם את פרטי מבצע האבטחה יוצא הדופן אותו תיכננו עד לפרטים הקטנים ביותר הרשויות בממלכה, ליום בו יוודע כי המלכה, בת 95 כיום, אינה עוד בין החיים.

המבצע כבר זכה לשם "גשר לונדון" והוא כולל צעדי חירום כולל החשכת כל הרשתות החברתיות הרשמיות של בריטניה, איסור על ציוצים מחדש, פרטי מסע הלוויה כולל האפשרות לציבור לעבור על פני הארון במשך 23 שעות ביממה, 3 ימים ברציפות. על פי פרוטוקול המבצע ראש הממשלה הבריטי יקבל הודעה מאחד מעובדי המדינה כי "גשר לונדון נפל" ומיד לאחר מכן תפורסם הודעה רשמית על ידי סוכנות הידיעות הממלכתית הבריטית על מותה של המלכה אליזבת'.

למרות שמצבה הבריאותי של המלכה נחשב כטוב במיוחד עבור גילה, הרשויות בממלכה מעדכנות מדי פעם את תוכניות המבצע וב"פוליטיקו" חשפו כיצד הוא יתבצע מדי יום במשך 10 ימים עד למועד ההלוויה.

ביום בו יוודע כי המלכה הלכה לעולמה יתקיים מרתון שיחות בין ראש הממשלה לבכירי הממשלה הבריטית, ובית המלוכה ימסור הודעה לציבור על מותה של המלכה, כאשר שרים ואישי ציבור בכירים גם יקבלו הודעת דואר אלקטרוני בה יימסר להם על מותה.

בתוך דקות ספורות יורדו דגלי הממלכה לחצי התורן. אתר האינטרנט של משפחת המלוכה יושחר ותופיע בו הודעה על מות המלכה, וכך גם אתר האינטרנט והרשתות החברתיות הרשמיות של ממשלת בריטניה.

ייאסר על ציוצים מחדש. מטחי כבוד יבוצעו במספר אתרים רשמיים, ותוכרז דקת דומיה לאומית. בשעה 18:00 בערב ישא המלך החדש צ'ארלס נאום לאומה. למחרת תתכנס מועצה מיוחדת על מנת להכריז על צ'ארלס כמלך בריטניה החדש. אפילו פרטי הלבוש של חברי המועצה מפורט במסמך הסודי. בשעה 15:30 יתקיים טקס בו יקבלו חברי הממשלה הבריטית את המלך החדש באופן רשמי.

ביום השני לאחר מותה של המלכה יוחזר ארונה בעזרת הרכבת המלכותית לארמון בקינגהאם, כאשר ראש הממשלה והשרים יקבלו את פניו. ביום השלישי יקבל המלך צ'ארלס את הניחומים של בכירי האומה.

ביום הרביעי יגיע המלך לצפון אירלנד, ויקבל גם שם תנחומים על מותה של המלכה. ביום החמישי למות המלכה יתקיים מסע הארון מארמון בקינגהאם לארמון ווסטמינסטר שם יתקיים טקס מיוחד, כאשר הארון יעבור ברחובות לונדון על מנת לאפשר לתושבי הממלכה להביע כבוד למלכה.

בשלושת הימים שלאחר מכן יונח ארונה של המלכה בארמון ווסטמינסטר שיהיה פתוח לציבור 23 שעות במשך 3 ימים ברציפות. ביום העשירי למותה של המלכה יתקיים טקס ההלוויה הממלכתי של המלכה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו