רון דרמר
רון דרמרצילום: רויטרס

רון דרמר, שהיה עד לאחרונה שגריר ישראל בוושינגטון, מתריע כי למרות הבטחותיהן, ארה"ב והקהילה הבינלאומית לא ימנעו מאיראן לפתח נשק גרעיני.

בראיון מיוחד שיתפרסם במלואו מחר (שני) בעיתון 'ישראל היום' אומר דרמר כי "חד משמעית, העולם ייתן לזה לקרות. אף אחד לא רצה שלצפון קוריאה ולפקיסטן יהיה נשק גרעיני, אבל זה קרה. גם אובאמה וגם ביידן לא רוצים שלאיראן יהיה נשק גרעיני, אבל זה יקרה אם לא נעצור את זה".

לדבריו, "האיראנים רוצים להפוך את ישראל לדרום קוריאה, ואת תל אביב לסיאול. הם רוצים להקיף אותנו בחגורה קונבנציונלית עם נשק מדויק וליצור מאזן אימה, כך שבכל פעם שמישהו יירה רקטה מעזה - אתה תחשוב פעמיים אם להגיב. בשנה ה־15 להסכם הגרעין, כשאתה מצפה שהקהילה הבינלאומית תמנע מהם את הנשק הגרעיני, תהיה להם עוצמה קונבנציונלית כזאת, שאנשים יגידו 'עכשיו כבר מאוחר מדי לבלום אותם. הם ישמידו את תל אביב'. מי שאומר שבסוף תקופת ההסכם יהיו לנו את כל האופציות שיש לנו עכשיו, טועה. לא יהיו לנו אופציות".

דרמר דחה את דברי ראש הממשלה נפתלי בנט על כך שנתניהו הזניח את הנושא האיראני. "זו טענה מנותקת מהמציאות. אני ראיתי במשך 20 שנה, מתוכן ארבע שנים בלשכת ראש הממשלה ועוד שבע שנים בשגרירות בוושינגטון, כיצד נתניהו מגייס את העולם להפעלת לחץ בינלאומי על איראן. הוא זה ששכנע הרבה גורמים במערכת הבינלאומית, בין השאר משום שהם הבינו שהוא מוכן לפעול, וזה גרם ליותר לחץ. נתניהו היה הגורם הכי פעיל במערכת הישראלית והבינלאומית בנושא הזה, ויש הרבה דברים שעדיין אינם ידועים. הוא חשב שהוא צריך לעשות הכל, וכך פעל".

דרמר האשים כי בכירים בישראל חתרו בימי ממשל אובמה נגד מדיניות הממשלה. "היו אנשים שהפריעו לראש הממשלה לעשות את העבודה שלו בהגנה על האינטרסים של ישראל. זה היה נכון בין 2009 ל־2012, כשאנשים פעלו נגד האופציה הצבאית, וגם במאבק נגד הסכם הגרעין בשנים 2015-2013".

דרמר, שהיה יועצו הקרוב של נתניהו במשך 20 שנה, מילא תפקיד מכריע בהחלטות ההיסטוריות שקיבל הנשיא לשעבר טראמפ בנוגע לישראל.

בכל שנותיו נמנע דרמר משיח עם התקשורת הישראלית, ובראיון הסביר את הסיבות לכך תוך שהוא מותח ביקורת חמורה על תפקודם של חלק מהעיתונאים. לדבריו, "יש קבוצה שלמה של עיתונאים שאין גבול לציניות שלהם כלפי הפוליטיקאים בארץ. אבל משום מה, כשהם עולים על מטוס וחוצים את האוקיינוס, הציניות שלהם נעלמת. כשנשיא אמריקני אומר משהו, הם הופכים לנאיבים. מצאתי את עצמי משקיע שעות בהתמודדות עם שטויות שנכתבו או נאמרו".

בשיחה הנרחבת, דרמר חושף את הסיבה להתארכות כהונתו לשבע שנים, מגלה פרטים על הקשרים עם ממשל טראמפ, על פרשת מטוסי ה־F-35 שביקשו האמירויות ועל המאמצים לשחרורו של יונתן פולארד. דרמר גם מגיב לטענות נגדו ונגד נתניהו באשר לקשרים עם המפלגה הדמוקרטית, ועל היחס ליהודי ארה"ב.