עמית סגל
עמית סגל צילום: חיים טוויטו

"חופש הביטוי נתון לכולם ובכל פורמט", כך כותב הפרשן הפוליטי של חברת החדשות וידיעות אחרונות, העיתונאי עמית סגל.

יממה אחרי הניצחון הגדול של נבחרת ישראל במסגרת מוקדמות מונדיאל 2022 על אוסטריה המדורגת במקום ה-32 בעולם בתוצאה 2:5, כולם עסוקים בשריקות הבוז הצורמות והרמות ששרקו אוהדי הנבחרת לחלוץ הערבי, מונאס דאבור, זאת בשל הפוסט שכתב בזמן מבצע 'שומר החומות' בו קרא לאלוהים להעניש את כוחות הביטחון כשציטט פסוק בקוראן ולמעשה תמך במחבלים ובפורעים הערבים בהר הבית.

בעוד יו"ר עוצמה יהודית, ח"כ איתמר בן גביר תמך בשריקות הבוז ואף קרא לאוהדים להמשיך במחאתם נגד השחקן הערבי, הח"כים הערבים טענו כי מדובר בגזענות.

מי שיצא הבוקר (ראשון) נגד הקביעה כי שריקות בוז הן ביטוי גזעני הוא עמית סגל, כשכתב: "שחקן הנבחרת מונס דאבור שב להרכב לאחר שעזב את הסגל בחודש מאי האחרון. אז, כאשר כוחותינו נלחמו במתפרעים בהר הבית ובשייח ג'רא, פרסם פוסט עם פסוק מהקוראן "אלוהים רואה את מעשי העושקים", כתב שם. העושקים הם כמובן הישראלים, שבנבחרתם הוא משחק.

אתמול, כאשר כבש שער לזכות הנבחרת נתקל בשריקות בוז של חלק מהקהל. והרי תזכורת: חופש הביטוי נתון לכולם, ובכל פורמט. לא רק לשחקני כדורגל ערבים בפייסבוק, אלא גם לאוהדי כדורגל יהודים ביציע".

"אם לדאבור מותר לכתוב נגד מדינת ישראל, לאוהדים מותר לשרוק בוז לשחקן נבחרת ישראל. זו איננה "גזענות" כמו שירו באוטומטיות חברי הכנסת איימן עודה ואחמד טיבי. הוכחה? איש לא שרק בוז לשחקני נבחרת אחרים: לא למוחמד אבו פאני, לא לחאתם עבד אל חמיד ולא לקפטן הנבחרת ביברס נאתכו. ככל הידוע לי, הם אינם יהודים.

הגזענות, אם כבר, היא בעמדה של שני חברי הכנסת נגד עליית יהודים להר הבית ונגד מגורי יהודים בשייח ג'ראח. אנא, אל תטיפו לנו. ואגב, שניהם טרם בירכו על נצחון הנבחרת. גם בכדורגל הם מתנגדים לכיבוש ישראלי? זכותו של דאבור לשחק בנבחרת, למרות הפוסט המכוער שלו. ההחלטה את מי לכלול בסגל נתונה למאמן הנבחרת. עם הזכות בא גם החובה, להשלים עם קריאות בוז. אם מותר לכלול אותו, מותר לכלול בהרכב גם את אצילי, שהסתבך בפרשה מתחום אחר. ולכולם מותר לשרוק בוז. תתרגלו, שריקות בוז הן חלק מחופש הביטוי, וחופש הביטוי איננו גזענות".

בהמשך כתב סגל: "כששחקן הנבחרת איתי שכטר יצא נגד ממשלה עם המשותפת, עיתונאי ישראל המייבבים כעת על גזענות וחופש הביטוי קראו למכבי ת״א להשעות אותו. היה גם שחקן אחד שתקף אותו בבוטות וכתב כך: "מסתבר שמערכת ה־VAR עוד לא הגיעה לאינסטגרם, השחקנים עוד יכולים להתחזות לפוליטיקאים". שם הכותב: מואנס דאבור".