גלעד קריב
גלעד קריב צילום: Yonatan Sindel/Flash90

יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, ח"כ לעד קריב (העבודה), פנה היום לראש הממשלה נפתלי בנט בבקשה לקיים בהקדם דיון בראשותו בדבר התנעת מתווה הכותל מחדש.

כמו כן, ביקש קריב לקיים מפגש בנושא עם ראשי הזרמים והארגונים שהיו שותפים להתקנת המתווה יחד עם הנהגת הסוכנות היהודית. המכתב נשלח היום - בדיוק שמונה שנים לאר הודעת שר התפוצות דאז בנט על ההגעה למתווה מוסכם, שלבסוף נתקע ולא יושם.

"לצערנו הרב, בשנים האחרונות חל נתק מוחלט בין משרד רה"מ המופקד על האתר לבין השותפים למתווה - הנהגת התנועות והארגונים שמייצגים את קהל המשתמשים ברחבה. הממשלה הקודמת נמנעה גם מנקיטת כל צעד משמעותי למניעת ההפרעות החוזרות והנשנות לתפילות באתר, שחלקן הובלו ע"י רבנים האוחזים במשרות ממלכתיות וציבוריות, כפי שחזינו לצערנו בליל תשעה באב האחרון".

קריב התייחס גם לדיווחים על ההזנחה בהפעלת הרחבה: "לצד הבקשה להתנעה מחודשת של מתווה הכותל, אבקש מכבודו להורות על מינוי איש קשר מטעמו במשרד רה"מ לנושא רחבת עזרת ישראל ועל גיבושה של תכנית פעולה מהירה לשיפור המצב הנוכחי בעזרה ולליווי שוטף של פתרון הבעיות בהפעלת הרחבה - עד מימוש מתווה הכותל במלואו.

בנוסף אבקש כי עם מינוי של איש קשר ואחראי במשרד רה"מ יתקיימו באופן סדיר פגישות של גורם זה עם נציגי הסוכנות היהודית והתנועות והארגונים שהיו שותפים למתווה ומעורבים בהפעלת מנייני התפילה ברחבה. בהקשר זה אזכיר כי בסוף חודש אוקטובר 2021 נדרשת הממשלה לדווח לבג"ץ על המצב בעזרת ישראל ועל ההתקדמות בהתקנת הרחבה הקבועה ושיפוץ האתר. מן הראוי כי ממשלה החורטת על דגלה ערכים של שינוי, פיוס לאומי וגיבוש פשרות והבנות תתייצב בפני בג"ץ עם עדכון על התקדמות אמיתית ו'חילוץ העגלה מן הבוץ'".