משה יעלון
משה יעלון צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הריקבון המשתקף ממחילת בריחת המחבלים מכלא ׳גלבוע׳, הוא עמוק מאוד. לבי עם הסוהרים והסוהרות המסורים והמתוסכלים.

מעבר ומעל הלקחים המבצעיים, ומעבר להסטוריה של כניעה לדרישות האסירים - המחבלים, כדי לקנות שקט, מדובר בהזנחה שנוצרה מתרבות פוליטית, וכתוצאה מזה תרבות ארגונית קלוקלת בשב״ס, במ״י ועוד.

זה מתחיל ממינויים פוליטיים ולא מקצועיים: קראו את שכתב רנ״צ (בדימ.) רוני אלשיך בספרו ״מפכ״ל בחזית״ ודברים שאמר על לחץ של השר לבט״פ, לקבל סמכות למנות 50 אחוז מהקצינים מדרגת נצ״מ ומעלה. (״ג׳ובים למשלנו״).

על רקע זה צריך לראות את התנהלות הממשלה הקודמת, שלא מינתה מפכ״ל ונציב שב״ס, במשך תקופה ארוכה, כדי לשלוט במינויים (״ג׳ובים למשלנו״).

כך ראינו את הממשלה הקודמת מחזירה אותנו אחורה במינוי דירקטורים לחברות הממשלתיות, לשיטת ״הג׳ובים למשלנו״.

ברור שכאשר המינויים אינם על פי אמות מידה מקצועיות ועל בסיס הישגים, אין תמריץ לטובים, אלא למקושרים - התוצאה: הריקבון פושה בארגון.

לא אתפלא אם נגלה ריקבון ושחיתות בתהליך בניית הכלא ב-2004.

לצערי, במצב הנוכחי נחווה עוד תקלות בארגונים הרקובים, ונתניהו יאשים את הממשלה המכהנת, בעוד שהאחריות האישית שלו - עצומה. הוא התעקש להמשיך ו״לאחוז בקרנות המזבח״, גם כאשר כבר היה נאשם בפלילים, שעומד לדין. הוא מינה אנשים לא ראויים לתפקידי מפתח, תקף, פגע והחליש את גורמי שלטון החוק.

ממשלת השינוי חייבת לאתר את ההזנחה והריקבון, (תוצאה של שלטון ממושך של נתניהו), ולהוביל באמירה ובמעשה, שהממשלה באה לשנות! זה צריך להיות מתורגם להדחת/ החלפת בעלי תפקידים לא מתאימים ושינוי שיטת המינויים לפי אמות מידה מקצועיות. מנסיוני, התהליך מתעצם לחיוב, כאשר אנשים טובים ממנים אנשים טובים נוספים, שבאים לשרת את המדינה ואת הציבור, לא לשרת פוליטיקאי ולא את עצמם.

השינוי חיוני. הוא בנפשנו. הממשלה יכולה וצריכה לעשות זאת.