דבורה גונן, אמו של דני הי"ד שנרצח בפיגוע בבנימין הגיעה היום (חמישי) יחד עם משפחות שכולות מפורום 'בוחרים בחיים' להפגנה מחוץ לכלא 'עופר' נגד תנאי הכליאה של המחבלים, אחרי בריחתם של שישה מהם מכלא 'גלבוע'.

"שנים אנחנו זועקים שיש עניין וחובה להקשיח את תנאי המחבלים בכלא. צריך להבין שהקשחת תנאים בפנים מביאה ליצירת ביטחון בחוץ. זה שמחבלים מאותה קבוצת השתייכות של תנזים יושבים באותו תא ומחבלי חמאס יושבים באותו תא זה מועד לפורענות כי יש להם זמן לתכנן בריחות", אומרת גונן.

לדבריה, מערכת הביטחון מחפשת רק שקט, במקום להתמודד עם הבעיה. "ההתנגדות של השב"כ להפרדת המחבלים אל מול מקבלי ההחלטות בשב"ס היא לדעת חלק מהמשפחות השכולות היא רק כדי שבחוץ לא תהיה תסיסה, במקום שיתמודדו עם התסיסה הזו ויווצר שקט. בסוף, מי שמשלמים את מחיר השקט, הם אזרחים חפים מפשע. כל החג הסתובבתי עם חשש גדול שהמחבלים שברחו יוציאו לפועל פיגוע. אם תהיה הסלמה צריך לפעול ביד קשה נגדה".

היא גם מפנה את טענותיה לדרג המדיני. "הכל מתחיל משם. כשהם ייתנו הוראה לפעול בדרכים קשות יותר נגד המחבלים, אחרי שוועדת ארדן כבר נתנה המלצות, דברים ישתנו. המחבלים בבתי הכלא מתנהלים כמו מדינה בתוך מדינה - הם דורשים תנאים ומנהלים משאים ומתנים".

ומה לדעתה צריך לשנות בתנאי הכליאה של המחבלים? "צריך קודם כל להפריד ביניהם, כשחברים לא יוצאים ביחד ואז היכולת שלהם לתכנן ביחד פיגועים יורדת משמעותית. בנוסף, לקחת להם את התנאים - כמו מכשירי החשמל שיש להם בחדר שכבר שימשו בעבר ככלי נשק מול החיילים שלנו. הם לא צריכים לבשל בחדרים כמו שאסירים אחרים לא מבשלים בחדר".