תמר זנדברג
תמר זנדברג צילום: Flash90

באיחור של חודשיים וחצי, הגיבה השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג לשאילתה של ח"כ יעקב אשר בעקבות התנגדותה להחלטת רשות הטבע והגנים להתיר שעות רחצה נפרדות במעיינות.

הסיפור מתחיל עם החלטה של רשות הטבע והגנים לקדם חקיקה שתאפשר הפרדה במעיינות בשטחים הפתוחים, בחלק קטן משעות הפתיחה לציבור הרחב.

את ההחלטה לקדם חקיקה בנושא, קיבלו בעקבות הנחיית דינה זילבר, המשנה ליועמ"ש דאז, שאסרה על הרשות לקדם פיילוט של הפרדה מגדרית.

אך אז הודיעה השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג, האחראית על רשות הטבע והגנים כי היא מתנגדת לקידום החקיקה, שתיטיב עם ציבורים רבים של שומרי תורה ומצוות בישראל.

בתגובה ח"כ יעקב אשר שיגר שאילתה אל השרה זנדברג, בה ביקש לדעת: "רט"ג מקדמת רחצה-נפרדת בצורה שאינה פוגעת בציבור הכללי, כשהמתווה מעוגן בחוו"ד משפטית, בכוונת המשרד בתמיכת הממשלה להתנגד רעיונית למתווה. רצוני לשאול: מדוע הממשלה החליטה להדיר ציבורים שלמים מהאפשרות להנות מאתרי הטבע?".

רק כעת, באיחור של כחודשיים וחצי, שיגרה השרה את תשובתה לשאילתה, בלי להתייחס לעצם העובדה שבהחלטתה היא מדירה ציבורים שלמים.

בתשובת זנדברג נכתב כי "הפרדה מגדרית במרחב הציבורי היא הדרה ומהווה פגיעה מהותית בשוויון. ביהמ"ש האמריקאי קבע כבר בשנות ה-50 ש'נפרד זה לא שווה'. על רקע מציאות של הפרדה הולכת וגוברת בישראל בשנים האחרונות בתחבורה הציבורית, בהשכלה הגבוהה ובאירועים, אין מקום להרחיב עוד את ההפרדה במרחב הציבורי".

"כמו כן, היועץ המשפטי לממשלה קבע שאין לרשות סמכות להפרדה באתרי הטבע ומשרד המשפטים החליט להורות על השהיית הפיילוט", הוסיפה.

לסיום כתבה, כדי להצדיק הדרה מוחלטת של שומרי תורה ומצוות במקום הסדר שיאפשר הפרדה חלקית, כי "אתרי הטבע הם מרחב ציבורי הפתוח לכלל הציבור. הנני מתנגדת לכל חקיקה בנושא ולהלבנת ההפרדה המגדרית במרחב הציבורי על ידי הגדרת שעות רחצה נפרדות לנשים ולגברים במקורות מים".