השר מתן כהנא
השר מתן כהנאצילום: דוברות הכנסת-דני שם טוב

בסבב הקרוב של מינוי הדיינים צפויים להתמנות תשעה דיינים, שלושה מהם מיועדים לבין הדין העליון ועוד שישה לבתי הדין האזוריים, בשלושה מדובר במינויים חדשים.

מועד כינוסה של הוועדה למינויי דיינים צפוי להתקיים לאחר החגים, עם חזרת הכנסת מפגרה.

בשנים האחרונות נהגו הדיינים ''לעלות לרגל'' אל הפוליטיקאים, ולבקש את תמיכתם בהם. כך למשל, אל אחד ממקורבי שר הדתות מתן כהנא שהלך להתפלל בבית הכנסת בשכונה, הגיע דיין שחותר להיבחר כדי להשתתף עימו בתפילה ולדבר עימו מקרוב. במקרים אחרים התיישבו חלקם בלשכתו של השר.

כעת מבקש שר הדתות כהנא לבטל את הנוהג הזה. במקום להגיע ללשכת השר ו'להתחנף' לאנשיו כדי להיבחר, אלו ייאלצו לעבור ועדה חדשה שמורכבת מאנשים רוחניים, שתעביר אליו את המלצותיה. כלומר, דיינים צריכים להיבחן על ידי תלמידי חכמים ולא על ידי פוליטיקאים.

הוועדה, שבראשה יעמוד רבה הראשי של ירושלים, הרב אריה שטרן, ולצידו הטוענת הרבנית רחל דותן והרב איל ורד, תבחן את הדיינים שמעוניינים לקבל את תמיכת השר. אלו ייאלצו להגיע לחברי הוועדה ולהרשימם והם יהיו אלו שימליצו לשר את רשימת הדיינים שעל דעתם כדאי למנות.

צריך לומר, מדובר בוועדת ייעוץ פרטית והיא ללא תוקף רשמי תחת משרד הדתות. בכל מקרה, הדיינים שנדרשים להופיע לפני ועדת משנה הרשמית שמורכבת מחבר כנסת, דיין בית הדין הרבני הגדול וטוען רבני או עורך דין, שם הם מקבלים ציון, בהתאם להתרשמות וועדת המשנה. השמות הנבחרים עולים לבחירה על ידי מליאת הוועדה. הדיינים מחוייבים להמשיך ולעבור צעד זה, אולם מי שיבקש את תמיכת השר, יוכל לעשות זאת רק על ידי הוועדה הרוחנית שהקים.

כך למשל, הרב דוד בס, הרב בניהו גרונר והרב ניר ורגון הם חלק משורת דיינים שביקשו להתמנות בסבבים קודמים בעבר והוחרמו על ידי הנציגים החרדים. על ידי סיוע מהוועדה, כהנא ייבחן האם הוא יצליח לשבור את הווטו שהוטל ולמנות חלק מהם על דעת הרבנים הסרוגים. מלבד זאת, השר ביקש לקבל המלצות על דיינים ספציפיים מארגוני נשים שיהוו חלק מהשיקולים.