טקסס
טקססצילום: איסטוק

התנגשות בין הממשל האמריקאי למדינת טקסס בעקבות החוק האוסר על ביצוע הפלות: לאחר שהרשויות בטקסס אישרו חוק שיאסור על רופאים לבצע הפלות החל מהשבוע השישי להריון, הודיע משרד המשפטים כי החליט להגיש תביעה נגד מדינת טקסס, בטענה כי החוק החדש "מנוגד לחוקה האמריקאית".

התובע הכללי של ארה"ב, מריק גרלנד, אמר במהלך מסיבת עיתונאים בוושינגטון כי "החוק החדש אינו חוקתי בעליל תחת התקדים העתיק של בית המשפט העליון. הניסוח חסר התקדים של החוק בטקסס נועד למנוע מנשים לממש את זכויותיהן החוקיות על ידי מניעה של ביקורת שיפוטית למשך זמן רב ככל האפשר".

הוא גם תקף את הרשויות בטקסס וטען כי החוק החדש עלול להוביל גם מדינות אחרות בארה"ב לנסח חוקים שיעברו על החוקה האמריקאית. "תוכנית מסוג זה לביטול חוקת ארצות הברית היא משהו שכל האמריקאים, לא משנה מה עמדתם הפוליטית או המפלגה בה הם תומכים, צריכים לחשוש ממנה. הגישה של טקסס יכולה להפוך לדוגמא למדינות אחרות לתקוף זכויות חוקתיות אחרות", אמר גרלנד.

על פי רשת CNN בכתב התביעה שהגיש הממשל האמריקאי נגד טקסס, בו הוא מבקש צו מניעה נגד החוק החדש האוסר הפלות, נכתב כי "לארה"ב יש את הסמכות והאחריות לוודא שטקסס לא תוכל להתחמק מהתחייבויותיה על פי החוקה ולשלול מאנשים את זכויותיהם החוקתיות על ידי אימוץ תוכנית שנועדה במיוחד להתחמק ממנגנונים מסורתיים של ביקורת שיפוטית פדרלית".

מושל טקסס, גרג אבוט, התייחס לתביעה ואמר כי הרשויות בטקסס יגנו בבית המשפט על החוק החדש ויעמדו על כך כי הוא ייכנס לתוקף וכי הוא אינו מנוגד לחוקה האמריקאית.