השר בר לב ונציבת שב"ס בסיור בכלא גלבוע
השר בר לב ונציבת שב"ס בסיור בכלא גלבוע (צילום: דוברות שב"ס)

ניצב בדימוס שלומי קעטבי עמד בראש ועדה שבחנה את מעמד האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל.

"הבריחה מכלא גלבוע גרמה לי לתחושה שאני חי ברפובליקת בננות", אומר קעטבי לעיתון ידיעות אחרונות, "מי שאשמים בבריחה, לא פחות מהשב"ס, הם קברניטי המדינה. אלה רוצים שקט בבתי הכלא ומכתיבים התנהלות שיש בה כניעה לאסירים הביטחוניים".

בינואר 2019 הגיש קעטבי את מסקנות דוח הוועדה לשר לביטחון הפנים באותה תקופה גלעד ארדן. ארדן, שהקים את הוועדה, קיבל את המלצות הדוח, אבל אף לא אחת מהן יושמה בשטח.

"המדינה שכחה שמדובר בטרוריסטים. הם לא עבריינים ולא שבויי מלחמה. מערכת היחסים בין סוהרים לאסירים הביטחוניים מייצרת מציאות הזויה. הטרגדיה היא שהסוהר רוצה לגמור בשלום את היום, מפקד הכלא רוצה לגמור בשלום את הקדנציה. מתנהלים מול האסירים הביטחוניים בהבנות ופשרות".

"סיירנו באגפים הביטחוניים כדי לראות וללמוד", משחזר קעטבי, "ראינו בעיניים שלנו פלטות של דג סלמון ובשר על השולחן המרכזי. אווירה של חפלה. הלכנו לאמנת ז'נבה. נכתב שם שלאסיר ביטחוני מגיעים 100 גרם חלבון בארוחה רגילה. צריך לשלול את החירות שלהם לקבוע את התפריט. הם חיים שם בקומונה. נראה שיש שם חגיגה כל יום. רק לחשוב על משפחות הקורבנות שהמחבלים האלה רצחו כשהן יראו את התמונות האלו".

"אין מקום בעולם שבו מחבלים עם דם על הידיים מוחזקים בתנאים כאלה. כאמור, בדקנו את מצבם של האסירים הביטחוניים מול אמנת ז'נבה. אשכרה, הם אסירים מועדפים. ראינו באגפים חפלות, ספרייה, מועדון, קנטינה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו