נאהיל זועבי
נאהיל זועבי צילום: חזקי ברוך

נאהיל זועבי, מחנך ומנהל בית ספר עד לא מכבר מהכפר נין שבגליל, הוזמן לשיחה על חייו של ערבי בישראל על ידי ארגון הגג המוסלמי באינדונזיה. בראיון לערוץ 7 סיפר על השיחה שזכתה ללמעלה משני מיליון צפיות ובה עלו שאלות שהפתיעו גם אותו.

זועבי מספר על הפתעתם של האינדונזים כאשר סיפר להם על אורח חייו החופשי לחלוטין כערבי ישראל. הם מצידם הופתעו לגלות שאדם כמוהו יכול להתבטא בחופשיות, להגיע למסגד ללא מגבלה כלשהי, לעבוד כמנהל בית ספר ואף להיות מועמד לכנסת מטעם מפלגת של ראש הממשלה דאז, בנימין נתניהו.

מאחר וההרצאה ניתנה בזום הפתיע זועבי את שומעיו כשציין שהוא מדבר מתל אביב ואף הפנה את המצלמה לעבר הרחוב התל אביבי ומגדלי הדירות והמשרדים שבה. "הם חשבו שערבי ישראלי הוא סוג ד', שהיחסים הם של אדון ועבד, לא האמינו שאנחנו מתנהלים באופן חופשי", הוא מספר.

לדבריו האחראים לתדמית הקשה של ישראל בעולם הערבי הם מנהיגיו הפוליטיים של המגזר הערבי. הם שמוציאים דיבתה של הארץ רעה וקולם הוא שנשמע בעולם הערבי ובעולם בכלל. "ההתנהגות של ערביי ישראל מבישה", הוא אומר, "הם התלוננו נגד ישראל באו"ם, מי שמרגיש אזרח הולך להתלונן במקום זר? אבל הם עושים את זה והעולם שומע".

בהתייחס לגילויי התמיכה במחבלים הבורחים כפי שמגלה הרחוב הערבי בשורת מפגנים בימים האחרונים, קובע זועבי כי ההתמקדות באותם מפגינים או מציתים היא טעות, שכן ההתמקדות צריכה להיות בפוליטיקאים הערבים שמסיתים אותם מדוכן הכנסת ומבימות אחרות. לדבריו מנהיגים אלו מנצלים את מסכנותם של צעירים הגדלים בעוני וככאלה הם מוסתים בנקל ויוצאים להצתת מיכלית זסבל, יריקה בפניו של שוטר, הפגנות ועוד. "אלו צעירים דלי אמצעים שהמנהיגות הפוליטית יודעת לחמם אותם ולשלוח אותם לכבישים. הגיע הזמן שהמדינה תשים לב למה שמנהיגים מכריזים מעל דוכן הכנסת. אנחנו רואים שמי שמחמם ומרתיח את האזור זו מנהיגות פוליטית".

"כערבי אני מדבר על המנהיגות הפוליטית של ערביי ישראל, שמנצלת כל הזדמנות לחמם", אומר זועבי. "זה איום ונורא מה שהם עושים מעל בימת הכנסת. אנשים מסתכלים עליהם ורואים בהם מייצגים ואחראים". לטעמו יש לגונן על הדמוקרטיה מאותם הסבורים כי משמעותה של דמוקרטיה היא שיח חופשי ללא מגבלות. "דמוקרטיה זה לא מערב פרוע, לא זכות לפגוע. דמוקרטיה זה להגיד מה שאתה רוצה כל עוד לא משתמע מכך שייצא רע למישהו אחר". לדבריו "לפעמים לא צריך לתת לאנשים לדבר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו