יאיר לפיד בכנס
יאיר לפיד בכנס צילום: רונן טופלברג

שר החוץ יאיר לפיד פורס הערב (ראשון) בנאום בכנס המכון למדיניות נגד טרור את תכניתו להתמודדות של ישראל עם הזירה העזתית.

התוכנית כוללת שני שלבים. השלב הראשון - שיקום הומניטרי של עזה בתמורה למאבק בהתעצמות חמאס. השלב השני יהיה גם גולת הכותרת - כלכלה תמורת ביטחון. במסגרת השלב השני הרשות הפלסטינית תקבל לידיה את הניהול הכלכלי והאזרחי של הרצועה.

"הקהילה הבינלאומית תפעיל מנופים על החמאס כדי לסייע במאמץ למנוע את התעצמותו. היא תפעל להדק את הפיקוח על ההברחות, ויוקם מנגנון פיקוח כלכלי שימנע הסטת משאבים להתעצמות החמאס", ציין לפיד.

"בלי מנגנוני פיקוח כאלה, אנחנו לא נסכים ומדינות העולם לא יסכימו להשקיע בעזה את הכספים הנדרשים. לאיש בעולם אין אינטרס להשקיע ולהקים תשתיות במקום שבו עלול להתחיל בכל רגע סבב לחימה נוסף. ישראל לא תסכים להשקיע בשיפור התנאים בשטח שממנו מאיימים על אזרחיה. במיוחד אם זה מחזק את החמאס במקום לגבות ממנו מחיר".

תהליך השיקום יוגדר מראש ב"אבני דרך"' "כל הפרה מצד החמאס תעצור את התהליך. בשלב הראשון תיושם הנוסחה הביטחונית שהציג ראש הממשלה נפתלי בנט: תמורת שקט, אנחנו מוכנים לתת יותר מבעבר. אם יופר השקט, החמאס ויתר הארגונים צריכים לדעת שהתגובה תהיה קשה יותר מבעבר".

"גם אם הטרור ייפסק במהלך השלב הראשון כולו ישראל תמשיך להחזיק את ה'שאלטר' על אספקת החשמל והמים. הרשות הפלסטינית תהיה חלק מן המהלך. היא תחזור להיות הגוף המפעיל של המעברים. תיבחן אפשרות לפתיחה מחדש של מעבר קרני. מצרים תמשיך להחזיק במעבר רפיח".

"במסגרת השלב השני יקודם פרויקט האי המלאכותי מול חופי עזה, שיאפשר בניית נמל ימי. יקודם פרויקט תחבורתי לחיבור בין רצועת עזה לגדה. יקודמו השקעות בינלאומיות בתוך הרצועה ופרויקטים כלכליים משותפים לישראל, מצרים והרשות הפלסטינית. יוקמו אזורי תעשיה ותעסוקה גדולים בצמוד למעבר ארז".

"מי שירכז את ההשקעות היא ועידת התורמות, הכוללת את האיחוד האירופי וארה"ב, וכן את קרן המטבע העולמית והבנק העולמי. אליהן יצורפו מדינות המפרץ ובראשן איחוד האמירויות".

"ההצעה המובאת כאן לא מתייחסת לפתרון שתי המדינות, אבל עמדתי בנושא ידועה - ישראל צריכה לפעול לחיזוק הרשות הפלסטינית, ולנהל איתה משא ומתן שמטרתו היפרדות לשתי מדינות. התנאים הפוליטיים - גם בישראל וגם ברשות הפלסטינית - לא מאפשרים התקדמות בציר המדיני בעת הנוכחית, אבל בעזה אנחנו יכולים וצריכים לפעול כבר עכשיו". לדעת לפיד, התנעה של תהליך הסדרה בעזה, תייצר תנאים נוחים יותר למשא ומתן מדיני בעתיד אם וכאשר יבשילו התנאים: "ראינו בעבר שסבבי הלחימה בעזה פוגעים גם בסיכוי לחזור לשולחן המו"מ".

"היה לי חשוב להציג אופק אחר לפני שתהיה התלקחות נוספת, אבל בכל מקרה אין פתרונות מושלמים. הגיע הזמן להשתחרר מחשיבת סכום אפס בטיפול ביחסים שלנו עם הפלסטינים. אם סינוואר והנייה ימשיכו לפעול נגד ישראל - אנחנו נדע, הקהילה הבינלאומית תדע, ובעיקר תושבי עזה יידעו שהחמאס מסרב לשפר את החיים בעזה, מפני שהדבר היחיד שמעניין אותו זה להרוג יהודים. מהלך כזה יחזק את הלגיטימציה של ישראל באופן דרמטי".

עוד באותו נושא:

"ניהלתי שיחות הכנה רבות עם גורמים בעולם הערבי ובעולם המערבי, שבוחנים את הרעיון. עם שלטונות מצרים, ומנהיגים במדינות המפרץ, עם מזכיר המדינה האמריקאי בלינקן, שר החוץ הרוסי לברוב והאיחוד האירופי. עדיין יש עבודה לעשות, אנחנו עדיין על שולחן השרטוט, אבל אם תהיה להצעה הזו התכנות והסכמה רחבה, אציע לממשלה לאמץ אותה כעמדה רשמית ולצאת לדרך".

"למרבה הפלא, הצעה רצינית לכלכלה תמורת ביטחון בעזה מעולם לא הונחה על השולחן. בוודאי שלא באופן רשמי ומתוך ראייה כוללת של הסוגיה הפלסטינית. לא מעט מומחים יגידו לכם שאין למהלך כזה היתכנות. התשובה היא: לא ניסינו. מזה זמן רב שתי החלופות היחידות שנמצאות על השולחן הן כיבוש עזה או המשך של סבבי לחימה בלתי נגמרים".

"ישראל אינה מדברת עם ארגוני טרור שמעוניינים להשמיד אותה. מבחינת ישראל הגוף המייצג של הפלסטינים הוא לא החמאס אלא הרשות הפלסטינית. ישראל לא תחלק פרסים לארגון טרור רדיקלי ותחליש את הרשות שעובדת מולנו באופן סדיר. קידומה של נוסחת כלכלה תמורת ביטחון, ייאלץ את החמאס להסביר לתושבי עזה למה הם חיים בתנאים של עוני ומחסור ואלימות ואבטלה גבוהה. בלי תקווה. צריך לומר לעזתים – החמאס מוביל אתכם לאבדון".

"שלא תהיה טעות, ישראל אינה מבקשת מאף אחד לשמור על ביטחון אזרחיה. רק ישראל מספקת ביטחון לישראל. רק אנחנו אחראים בפני אזרחי העוטף. דווקא בגלל זה, הגיע הזמן ליזום מהלך מול עזה. עוצמתו של צה"ל מאפשרת לנו חופש פעולה בעזה, אבל עוצמתו מאפשרת לנו גם חופש פעולה מדיני. עמדת הכוח מאפשרת לנו ליזום מהלכים חיוביים במקום לשבת ולחכות לסבב הבא. ישראל כמובן לא תוותר אפילו לרגע אחד על מאמציה בתחום השבויים והנעדרים. השבת הבנים צריכה להיות חלק מכל מהלך של ביטחון תמורת כלכלה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו