ולדימיר פוטין
ולדימיר פוטין צילום: רויטרס

בני זוג משבדיה ביקשו לקרוא לתינוקם החדש על שמו של נשיא רוסיה, והגישו לרשויות המס המקומיות בקשה לקרוא לו "ולדימיר פוטין".

אלא שלצערם הרב החלום נגוז תוך זמן קצר, לאחר שרשויות המס דחו את הבקשה עקב חוק שבדי האוסר לקרוא לאדם בשם שעלול לגרום לו אי נוחות.

החוק השבדי קובע כי נאסר על הורים לקרוא לתינוק חדש בשם פרטי "העלול להיות פוגעני או לסכן בגרימת אי נוחות או בעיות אחרות עבור נושא השם. השם הפרטי גם אינו רשאי להידמות באופן ברור לשם המשפחה, וכן אסור לבחור בשמות אשר מסיבה ברורה כלשהי אינם מתאימים כשם פרטי".

אותו חוק נוגע גם למבוגרים שבדים המבקשים לשנות את שמם הפרטי.

רשות השידור הציבורית השבדית SR דיווחה כי בני הזוג, מהעיר להולם בדרום שבדיה, נאלצו לבחור לבנם שם חדש. חוק שבדי משנת 1982 קובע כי על הורים לדווח לרשויות המס על תינוק חדש שנולד ולרשום אותו במשרד המס המקומי.

בשנים האחרונות כבר נרשמו מספר מקרים בשבדיה בהם נדחו בקשתם של הורים לקרוא לתינוקם החדש בשמות שונים ומוזרים. כך לדוגמא נדחו בקשות של הורים שביקשו לקרוא לתינוק חדש בשם "אללה", וכן בשמות "מייקל ג'קסון" ועל השם הבירה "פילזנר". עם זאת, בשנת 2007 הצליחו הורים שבקשתם לקרוא לתינוקם "מטליקה", על שם להקת רוק כבד מפורסמת, נדחתה על ידי רשויות מס, להפוך את ההחלטה לאחר ערעור והשם התקבל בסופו של דבר. גם הורים שביקשו לקרוא לבנם הרך "גוגל" הופתעו כאשר בקשתם התקבלה ללא התנגדות.