תמיר ידעי
תמיר ידעיצילום: דובר צה"ל

אלוף תמיר ידעי נכנס לתפקיד מפקד זרוע היבשה, במקומו של אלוף יואל סטריק, שכיהן בתפקיד כשנתיים וחצי. האלוף סטריק עתיד לשמש כעמית מחקר במכון המחקר JINSA.

טקס חילופי המפקדים נערך הערב (ג'), בבסיס "תל נוף" (מרום), בנוכחות הרמטכ''ל רב-אלוף אביב כוכבי, חברי פורום מטכ"ל, חיילים ומפקדים בזרוע, בני המשפחות ומוזמנים נוספים.

כוכבי אמר בטקס: "השינוי שצה"ל עובר בכלל והשינוי שעוברת זרוע היבשה מכוון לתכלית הרלוונטית. רלוונטיות פירושה אפקטיביות מבצעית. זרוע היבשה בפיקודך יואל, מציעה מודל לחימה ושיטות לחימה הנותנות מענה לשינוי העמוק שמתחולל בשדה הקרב. התמרון השתכלל והשתפר וגם המוטיבציה לשירות ביחידיות הקרביות אחרת, ובשנתיים האחרונות חלה עלייה מתמשכת ברצון לשרת ביחידות קרביות. עלייה זו בלטה במיוחד ברצון לשירות קרבי במחזור אוגוסט האחרון - ואלו הנתונים הגבוהים ביותר בשבע השנים האחרונות.

''מבחן המלחמה איננו איזה יכולות אנו מפעילים - תמרון או אש, אלא איזה תוצאות אנו משיגים. כשצריך להפעיל אש ותקיפה בלבד, כדי להשיג את מטרות המלחמה, כך נעשה. וכשנדרש להפעיל את התמרון, כמו בתוכניות המלחמה הכוללות, הוא יחדור לשטח האויב בעוצמה כדי להביא לניצחון מובהק, בזמן קצר ובמחיר כמה שיותר נמוך לעורף''.

כוכבי פנה למפקד זרוע היבשה היוצא: ''יואל - כלל התהליכים שהובלת הובילו לשיפור המוכנות והניחו מסילות לעתיד ולהשתנות. אתה נהגת כדרכם של מנהיגים, זיהית את הפוטנציאל וקידמת אותו בנחישות. כל משימה שקיבלת ביצעת בדייקנות, ביסודיות וללא פשרות - איש חזון ואיש מעשה, שהיה האדם הנכון, בזמן הנכון. בשמי ובשם צה"ל כולו, אני מודה לך על תרומתך הרבה לביטחון ישראל ומאחל לך הצלחה רבה.

''תמיר, אתה קצין מוכשר ומקצועי, בעל ניסיון מבצעי עשיר ואיש מעשי ותכליתי. אני סומך עליך, מאחל לך הצלחה רבה ויודע שתוביל את הזרוע לגבהים חדשים", אמר כוכבי למפקד זרוע היבשה הנכנס.

יואל סטריק
יואל סטריקצילום: דובר צה"ל


מפקד זרוע היבשה היוצא, אלוף יואל סטריק: "השנתיים וחצי האחרונות, בהן זכיתי להוביל אתכם, אנשי זרוע היבשה - היו המורכבות והמשמעותיות בשירותי הצבאי. עיצבנו יחד את תפיסת התמרון הרב מימדי, המעצימה את השילוביות הרב-זרועית והלחימה הרב-מימדית והפכנו את התנופה של צה״ל לממוקדת יותר וקטלנית יותר. אני מביט בגאווה על שיתופי הפעולה שהעמקנו, שהולידו יכולות חדשות ושיטות לחימה חדשניות אשר יעצימו באופן חסר תקדים את קצב שליטת היכולת של האויב, בכל זירה ובכל מקום בו נחליט להטיל את התמרון. כמו כן, אני גאה בכך שהגדלנו את היקף ואיכות האימונים.

''כאשר אנו נחליט להפעיל את התמרון, בעיתוי הנכון, יפגשו אויבנו בכוחות אפקטיביים, מותאמים, קטלניים ומצויידים ביכולות מתקדמות ומפתיעות. הרמטכ״ל, אני מודה לך על האמון והגיבוי. על הממלכתיות בה אתה מנהיג את צה״ל והאכפתיות העמוקה כלפי הזרוע ואנשיה. תמיר, זוהי הפעם השלישית שבה אני מעביר לך את נס הפיקוד, אין מתאים ממך ליטול בעת הזאת את מקל השליחים ולהמשיך להצעיד את הזרוע ואת אנשיה קדימה. לעשרות אלפי הלוחמים ותומכי הלחימה, המערכים הטכנולוגיים והמקצועיים בחובה, בקבע ובמילואים אני שולח לכם הערכה עצומה. תודה לכולכם ובהצלחה", כך סטריק.

מפקד זרוע היבשה הנכנס, אלוף תמיר ידעי: "אני מקבל עליי את הפיקוד על הזרוע בתחושת שליחות ואחריות, נכון ומוכן לאתגר המנהיגותי והמקצועי של הובלת הזרוע במציאות המורכבת בפניה כולנו ניצבים. אבקש להודות לך הרמטכ"ל, על הבחירה והאמון, אני מודע לגודלה של השעה, מכיר באחריות שהטלת עליי, מבטיח לנהוג בתבונה ובשיקול דעת, ולמדוד את צעדיי בקפידה מתוך הבנת משמעותה ומרכזיותה של היבשה בכל תרחיש אפשרי.

''למפקד הזרוע היוצא, חברי יואל – תמיד ראיתי בך קצין למופת, מקצוען, יסודי וערכי מהטובים הקיימים לנו בצה"ל. אני סבור כי חרף התקופה המאתגרת בה פיקדת על הזרוע, ימים יעידו מה היו רבים הישגיך, וכמה משמעותית הייתה תקופת פיקודך על זרוע היבשה. אני מוקיר תודה על הזכות לפקד על זרוע היבשה, מתוך אמונה גדולה ביכולותה של הזרוע ואנשיה לעמוד איתן בפני כל משימה ואתגר שיזמן לנו העתיד. בטוח כי ביחד נוכל לכל אתגר", אמר ידעי.