יעקב אשר
יעקב אשר צילום: Yonatan Sindel/Flash90

במהלך הדיון אמש בוועדת הכנסת על רפורמת הכשרות מנה ח"כ יעקב אשר את הסכנות הטמונות ברפורמה שלדבריו תערער את מעמד הרבנות הראשית.

"את בתי המשפט מישהו היה מעז להפריט? הרבנות היא מוסד ממלכתי, היא ברירת המחדל, מי שרוצה שיחמיר יותר, אבל אתם פותחים פה תחרות מי מקל יותר, זה אסון", אמר.

בדבריו השווה אשר את הרגולציה של הרה"ר למערכת בתי המשפט ולמשרד הבריאות. "בית המשפט הוא מוסד ממלכתי, בין אם נאהב ובין אם לא, וזו המציאות. יש שם הרבה עיוותים וטענות על בעיות במערכת, האם בגלל זה הייתם מעזים להפריט את בתי המשפט?", טען.

עוד הוסיף: "משרד הבריאות הוא הגורם האחראי לקבוע מה בריא ומה לא, האם מישהו היה מעז לקחת את הסמכות הזו ולהפריט אותה בתחרות של מי מקל יותר? הרבנות היא מוסד ממלכתי שהוקם עם המדינה, הציבור החרדי לא קיבל אותה והחמיר יותר, יש לנו בזה מחלוקת היסטורית עם רבני המזרחי, אבל היה ברור שהרה"ר היא ברירת המחדל, זה הבסיס שממנו לא יורדים כדי שיהיה פה צביון יהודי מסוים".

כדי לחדד דבריו השווה אשר את הרפורמה לתחום הבניה: "תארו לכם אדם שרוצה לבנות פרויקט בירושלים, ומכיון שהמהנדס בתל אביב סחבק ולא בודק לו קונסטרוקציה ולא משגע אותו עם נהלים ותקנים, אז הוא ירצה ללכת אליו שיאשר לו את הבנייה שלו בירושלים, זה נורמלי? זה בדיוק מה שאתם הולכים לעשות עם הכשרות".

אשר הוסיף: "יש לכם אולי כוונות טובות אבל אתם פותחים פה תחרות של מי מקל יותר, בעל עסק יבחן כל הזמן את המשגיח ואת התאגיד שלו האם הם קלילים ודורשים ממנו פחות, זה חורבן".