30 לרב אברהם דב אוירבך בישיבת הגולן
30 לרב אברהם דב אוירבך בישיבת הגולן צילום: ישיבת הגולן

במלאת שלושים יום לפטירת רבה של טבריה, הרב אברהם דב אוירבך, ערכה ישיבת ההסדר הגולן יום עיון והתעוררות לזכרו של הרב שהיה מקושר בליבו ובנפשו לישיבה.

את יום העיון פתח ראש הישיבה הרב יואל מנוביץ'. הרב נשא דברים בעניין הכרת הטוב לרב אוירבך. בדבריו אמר כי הרב היווה קרן ירושלמית בצפון הארץ, קרן של סקרנות ויצירתיות, שלוות הדעת והנפש, הומור, נחת, ומבט מיוחד.

"מכוח אותה קרן אור אנשי הגולן התברכו גם כן", אמר. "בשנותיה הראשונות של הישיבה, הרב היה מגיע לתת שיעורים כלליים. בכנס שנת ה-40 לישיבה העביר הרב אוירבך את השיעור המרכזי. בכנס הבוגרים בכפר סבא לפני שנתיים, כלל הבוגרים קיבלו ספר של הרב אוירבך. אזכרה זו היא מדין הכרת הטוב, מתוך מחויבות מיוחדת לרב אוירבאך, בכל שנותיו ותמיכתו בצפון בכלל ובגולן בפרט".

לאחר מכן נשא דברים הרב ישי סמואל, ראש מערך הכשרות בגולן, שהיה בקשר רציף עם הרב אוירבך. "כותרת מודעת האבל שפורסמה ברמת הגולן על פטירתו של הרב אוירבך הייתה 'רבם של כל בני הגולן'", אמר. "שנים רבות הצפון היה ריק מתורה, היה חסר אור של תורה. הרב אוירבך הגיע לטבריה צעיר מאוד, כאשר עולם התורה שם היה דל מאוד. ומשם יצאה אורה של תורה. רמת הגולן, וכן יישובי עמק בית שאן והגליל, זכו באור התורה שבקע מטבריה לכל אזור הצפון".

כשדיבר הרב חיים ירוחם סמוטריץ', בעברו ר"מ בישיבת הגולן, הוא זז מעט מהעמוד על מנת שלא לעמוד במקום בו עמד הרב אוירבך כאשר נשא את דבריו בישיבה לפני עשרות שנים.

הרב סמוטריץ' לימד את אחד ממאמריו של הרב אוירבך העוסק בברכת התורה ובפרשת האזינו. בדבריו התייחס לכך, שדברי התורה צריכים להיות פשוטים, בהירים ומובנים, כדרכו של הרב אוירבך.

את יום העיון חתם הרב אהרון אוירבך, בן הרב. "אבא היה עילוי, עוד בסלבודקה", אמר. "לאבא היה כינור בלב, כל דבר שיצא מפיו היה מאיר, נדבקו בו כולם באהבה. צריך ללמוד מדרכיו. אבא המתנה להיות ראב"ד דטבריה בגיל 22 בסך הכל, וקומתו הייתה מעל ומעבר. הרב אהרון דיבר גם כן על התרגשותו של אביו ממצוות, השמחה הרבה שהייתה לו כל פעם שבירך. הוא תיאר כל כולו היה צעקה פנימית לקב"ה. ובירך שנזכה בעזרת ה' להדבק בדרכיו".