הכול מתחיל בהנהגה. רצועת עזה
הכול מתחיל בהנהגה. רצועת עזה צילום: Hassan Jedi, פלאש 90

שר החוץ יאיר לפיד מעלה שוב את רעיון השיקום תמורת פירוז ברצועת עזה. המזרחן ד"ר דוד בוקעי מתייחס בבוז לרעיון שכשל כבר בעבר: "קהלת התחיל באופן נפלא ואמר 'הבל הבלים', כאן זה אפילו לא הבלים מה ששר החוץ, הדחליל הזה עושה. זו אווילות".

בדבריו מזכיר ד"ר בוקעי את דברי שר החוץ אודות האנטישמיות שבעיניו כוללת שנאת זרים באשר הם ודבריו על כישלון הטרור באסון התאומים. באשר לדבריו על שיקום הרצועה תמורת פירוזה אומר ד"ר בוקעי: "הכלכלה אף פעם לא הייתה סוגיה בתרבות הערבית, ואם לא הבנת את התרבות הערבית לא הבנת דבר. הסברתי זאת בספרים רבים אבל אנשים לא קולטים".

לדבריו בעוד במערב אם יש רווחה וטוב יהיה גם שלום, הרי שמנהיגי הטרור המוסלמים הגדולים ביותר היו עשירים, רובצים על מיליוני דולרים ומחזיקים בתארים אקדמיים. לדבריו דווקא הרווחה הכלכלית מאפשרת למוסלמי לשאוף לשינוי העולם, בעוד העני עסוק בהבאת פרנסה לביתו, "הוא אינו משכיל ולא יכול לחשוב במונחים של התארגנות. המשכילים הם ראשי ארגוני הטרור והם הפנאטים ביותר".

"בתרבות הערבית המאפיין הדומיננטי ביותר הוא הדת. אי אפשר להבין את הסוגיה בלי להבין את הקוראן ומקומו, את מקומה של השריעה ואת התפקיד שהם רואים לעצמם בכיבוש העולם. זה יותר חזק מהמרקסיזם והנאציזם. האיסלאם שואף לכבוש את כל העולם, אם בצורה של דאעוו'ה, ג'יהאד או היג'רה", אומר בוקעי ומציין כי "אנשים בעזה או ברמאללה חיים בארמונות וברמת חיים מפוארת. הם לא עניים. עוני יש בהודו ולא בעזה. בעזה יש תנאים שמדינות ערביות רבות היו מאושרות לחיות בהם. זו אף פעם לא הסוגיה הכלכלית, זו האידיאולוגיה ואיתה צריך להתמודד".

בדבריו מזכיר בוקעי כי גם כאשר נאמרו רעיונות דומים מפיו של הנשיא המנוח שמעון פרס הם כשלו במבחן ה מציאות. "פרס סובב את העולם יותר מטייסים ושר החוץ הנוכחי רוצה לשבור את השיא שלו. מזרח תיכון חדש נמצא רק בחלומות הלילה. הלכו לועידת קזבלנקה והוציאו חוברות מאוירות בצבעים יפים, אבל מה יצא מזה? הקימו ועדות בילטראליות ואחרות, אבל לא יצא מזה שום דבר, כי התעלמו מהממד החשוב באמת והוא לא הכלכלה אלא אידיאולוגיה תרבות ודת. אם לא הבנו את זה לא הבנו דבר".

לדבריו המבחן של הרעיונות הוא אך ורק רמת האפקטיביות שלהם, ורעיונות כלכליים מסוג זה נכשלים שוב ושוב באותו מבחן. "במבחן המעשה הדבר לא קיים. האם מה שאתה מציע והכיוון שאליו אתה הולך מביא לשינוי כלשהו?".

את הפתרון האמיתי מוצא ד"ר בוקעי במספר שלבים כאשר הראשון שבהם הוא חיסולה של הנהגת הטרור. הוא מציין כי חיסולו של בין לאדן לא הביא לחיסול אל קעידה, גם אם ההתארגנות בארגון נפגעה, אך זאת משום שלא כל המנהיגות חוסלה. "ללא חיסול כל המנהיגות לא עשית דבר. אנחנו נותנים להם תעודת אחריות. סינוואר יכול להסתובב ליד הגדר ולעשות תנועות ואנחנו לא פוגעים בו".

"השלב הבא הוא לבדוק מה כואב להם ומה חשוב להם. כשבוחנים מה האידיאולוגיה של חמאס והג'יהאד האיסלאמי צריך לבדוק מה מכאיב להם, ומה שמכאיב להם הוא המשפחות והרכוש שלהם, ובזה צריך לפגוע, לדאוג לכך שהאנשים האלה יאבדו את הלגיטימיות השלטונית שלהם. הם הרי כפו את עצמם על העם", אומר בוקעי הסבור כי עם קריסת ההנהגה העם יפנה לאפיקים אחרים, אך קריסה זו של הנהגה צריכה להתבצע באופן מוחלט.

"ישנם שלושה דרגים, מנהיגותי, לוגיסטי וביצועי. הדרג הביצועי הוא אמנם הכי חשוב כי הוא חגורת הנפץ והסכין אבל הוא גם הפחות חשוב. צריך לפגוע בדרגים האחרים וישראל לא עושה זאת. נכון, יהיו סכינים ומהומות אבל זה לא רלוונטי. מדובר בשנים של מאבק שניתן בו לחסל את הטרור. יש לכל מדינה את היכולת הזו אם היא באמת רוצה, אבל המנהיגים לא רוצים כי זה נמשך יותר מארבע שנים...".

בדבריו מעיר בוקעי כי אכן גם נתניהו לא דאג בשנות כהונתו כראש ממשלה להביא לשינוי והמשיך את התפיסה לפיה יש לעבוד עם הנהגת הרש"פ, גם כשבראשה ניצב אבו מאזן אותו רואה בוקעי כגרוע מערפאת. "הגורמים הממסדיים של מערכת הביטחון משפיעים על המדיניות שהיא קטסטרופה ועושים זאת כי רוצים להרגיע ולהרוויח קצת שקט".

להערכתו, גם שר החוץ לפיד עצמו אינו מאמין לדבריו שלו ואינו מתכוון לרעיון הפירוז תמורת שיקום ברצינות.