המפגש המרגש של דסי ותורם מח העצם
המפגש המרגש של דסי ותורם מח העצם צילום: אילן ספרא

השבוע, ד' תשרי, חגגה דסי כרמל מנחלים יום הולדת 60. למעשה הייתה זו חגיגה כפולה.

היא חגגה את היום בו נולדה, ואת היום בו קיבלה חיים במתנה כשעברה השתלת מח עצם, בזכותה הגיעה לחגוג בבריאות טובה עם בני משפחתה. חייה ניצלו הודות למאגר מח העצם של עזר מציון.

כיום, לאחד מבין שלושה חולים לא נמצא תורם מתאים. בעזר מציון פועלים להרחבת מאגר מח העצם, וקוראים לציבור לקחת חלק בהגדלתו, על ידי מימון דגימות מח העצם.

מידי שבוע נאספות 50 אלף בדיקות. עלות בדיקת כל דגימה היא 180 שח, ובאפשרותה להציל חיים - בדיוק כמו בסיפור של דסי.

דסי כרמל, אחות במקצועה, עבדה בעבר כאחות אונקולוגית, שם נחשפה לראשונה לקושי של חולי סרטן. היא אף התגייסה לאחד ממבצעי איסוף מח העצם שהתקיימו לפני עשרים שנה כאחות. לימים חוותה את הקושי על בשרה כשחלתה בלוקמיה. "זה קרה באמצע החיים. הרגשתי לא טוב והחל מחול של בדיקות, ריצות, המון חוסר וודאות".

לתרומה לעזר מציון לחצו כאן

למעשה היא הייתה זו שכאחות צרפה את הסימנים והבינה שמדובר בסרטן. היא אושפזה ובמשך שלושה חודשים עברה טיפולים "זו הייתה תקופה קשה, אבל קרן האור שלנו הייתה התמיכה שקיבלתי מהחברים והמשפחה. לא עזבו אותי לרגע לבד".

כשנאמר לה שתצטרך לעבור השתלת מח עצם, אחיה נבדקו, אך אף אחד לא נמצא מתאים לתרומה. "כשבדקו עבורי תרומה במאגר, מצאו מהר תורם בהתאמה טובה מאד, הרגשתי שנעשה לי נס".

ההשתלה עברה בהצלחה. ההחלמה הייתה לא פשוטה. "זו תקופה קשה ומאתגרת, לוקח זמן להתאושש, אבל מיום ליום מקבלים כוחות".

לפני שנה זכתה כרמל לפגוש את האיש שהציל את חייה. "נעלמות המילים כשפוגשים את האדם שנתן לך חיים. זה מדהים. הוא עצר את החיים שלו כדי לתת מח עצם, זה לא מובן מאליו. אנחנו אסירי תודה לו. אנשים לא מבינים כמה מאגר מח העצם של עזר מציון הוא דבר חשוב. הוא באמת מציל חיים בכל יום".

כיום דסי עובדת כאחות, ולאחרונה אף התחילה לצעוד את שביל ישראל יחד עם בעלה עקיבא. את יום הולדתה חגג בחיק משפחתה- ארבעת הילדים ושמונת הנכדים. "קיבלתי את החיים במתנה", היא מסכמת.

לתרומה לעזר מציון לחצו כאן

דסי כרמל בתקופת המחלה
צילום: באדיבות המשפחה
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו