ככה רק הפוך
ככה רק הפוך צילום: iStock

כמו בכל שנה, גם השנה זכו בפרס האיג נובל מחקרים יצירתיים במיוחד. הפרס ההומוריסטי ניתן למחקרים "שבתחילה גורמים לך לצחוק, ואחר כך גורמים לך לחשוב" ועל אף שבהתחלה הוא נוצר כעין טקס פארודי, עם השנים קיבל במה כמעט כמו הפרס המקורי- פרס הנובל.

אחד הזוכים השנה היה צוות מחקר מאוניברסיטת קורנל שבחן את הדרכים הטובות ביותר להעביר קרנפים שחורים ממקום למקום. הקרנפים, שנמצאים בסכנת הכחדה באפריקה בעקבות ציד בלתי חוקי מועברים פעמים רבות למקומות בטוחים יותר. למרבה ההפתעה, המחקר גילה כי הקרנפים מסוגלים לנשום ולזוז טוב יותר דווקא כאשר הופכים אותם וקושרים אותם למסוק כשראשם לכיוון האדמה.

מחקר נוסף שזכה בפרס בחן את הסיבה שיש לגברים זקן. המחקר, שנערך על ידי צוות חוקרים מאוניברסיטת יוטה מצא כי גידול זקן עבות יכול להגן על האדם מפני מכה ישירה בפנים. החוקרים הדגישו כי הם לא היכו אנשים מגודלי זקן בשביל לבדוק את העניין אלא השתמשו בדגם שמדמה עצמות אנושיות. הפרס בתחום הפיזיקה הגיע לצוות מאוניברסיטת איינדהובן שהצליח לגלות לראשונה "למה הולכי רגל לא מתנגשים כל הזמן אחד בשני" ומתי הם דווקא כן מתנגשים.

פרס האיג נובל הומצא לראשונה לפני כ30 שנה כטקס מדעי הומוריסטי ומאז ועד היום הוא מעניק בכל שנה עשרה פרסים במגוון נושאים. בין המחקרים "שזכו" בפרס במהלך השנים ניתן למנות את המחקר שבחן מדוע לחם מרוח בחמאה נוטה ליפול דווקא על הצד המרוח, מחקר פסיכולוגי שמצא קשר בין צורת הגבות לבין אישיות נרקיסיסטית ואפילו מחקר שהראה כיצד ניתן לגרום לצפרדעים לרחף באוויר בעזרת שדה מגנטי.

יחד עם המחקרים החדשים, זכה השנה גם מחקר ותיק במיוחד מלפני כ40 שנה שבחן את הדרך הטובה ביותר להדביר מקקים בצוללת. המחקר מצא חומר ייחודי שמאפשר להדביר את המזיקים בלי לפגוע בבני האדם ששוהים גם הם בצוללת הסגורה. אז אם יש לכם רעיון למחקר חדש ופורץ דרך, נניח להדביר מקקים בצוללת בעזרת כפכף, אולי תוכלו גם אתם לזכות בפרס בשנה הבאה.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!