הטרדות
הטרדות צילום: אייסטוק

העמותות והגופים המפעילים שירות לאומי בישראל חשפו את מספר הדיווחים על הטרדות מיניות בשירות הלאומי-אזרחי בשנים האחרונות.

בעמותת שלומית דווחו 42 הטרדות בשנת תש''פ, לעומת 11 בתשע''ט ו-9 הטרדות בשנת תשע''ח. בעמותת בת עמי דווחו 5 הטרדות בשנת תש''פ לעומת אפס הטרדות בשנתיים שקדמו לשנה זו.

באגודה להתנדבות דווחו 16 תלונות על הטרדות מיניות בשנת תש''פ. בתשע''ט לא נרשמו הטרדות ובשנת תשע''ח דווחו 17 הטרדות. בעמותת ש''ל דווחו 5 הטרדות בשנת תש''פ, 3 בשנת תשע''ט והטרדה אחת נרשמה בשנת תשע''ח.

צילום: רשות השירות הלאומי
צילום: רשות השירות הלאומי

ברשות השירות הלאומי הציגו את נתונים והדגישו כי "הטיפול בנושא מניעת הטרדות ופגיעות מיניות בשירות הלאומי נמצא בראש סדר העדיפויות של הרשות וגורמי המקצוע ברשות פועלים למעלה משנה עם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית כדי לטפל בנושא.

"העבודה מול איגוד מרכזי הסיוע מתמקדת הן במישור של הדרכת הגורמים המטפלים במתנדבים לטיפול במקרי הטרדה וכן מניעה והן בגיבוש נוהל המתייחס בין השאר לאופן טיפול הרשות מול הגופים המעורבים'', הוסיפו ברשות.

הנתונים נחשפו בעקבות בקשת חופש מידע של ארגון בצלמו. מנכ''ל הארגון שי גליק אמר כי "נושא ההטרדות המיניות בשירות הלאומי חייב להיפסק. קיבלנו פניות רבות בנושאים אלו ולצערנו עד היום אין נוהל ברור וגם כיום בת שמותקפת נשארת באותו מסגרת שירות עם התוקף.

''אנחנו הגשנו מסמך המלצות לרשות בבקשה לקבוע נוהל ברור אחרי כל הטרדה וכן לספק הדרכות והפסקת פעילות עם עמותות ומקומות שבהם נעשו הטרדות. אנחנו קוראים למנכ"ל הרשות לא לחכות עוד יום אחד ולאמץ מיידית את ההמלצות שלנו ושל של שאר הגופים הרלוונטיים בנושא'', כך גליק.