מקור חיים 47 ירושלים
מקור חיים 47 ירושליםצילום: חברת באמונה בוטיק

"כידוע, דירה בארץ ישראל היא לא רק מצווה, אלא השקעה שמוכיחה את עצמה בצורה סולידית ובטוחה כבר שנים. השמיים הם הגבול וכל תקרות הזכוכית כבר מתנפצות. כל הפרשנים שעוצרים את מחירי הבנייה, כנראה קובעים תחזיות חדשות", מכריז ישראל זעירא, מנכ"ל חברת 'באמונה'. "ובכל זאת, לקנות דירה זה לא מתאים לכל אחד, יש מי שכבר מחזיקים בדירה ולא רוצים לשלם מס רכישה, ויש גם כאלה שרוצים את הכסף נזיל בעוד כמה שנים. בשביל כל אלו בנינו מוצר מיוחד - חברת 'משקיעים באמונה'".

לדבריו, "אחרי 25 שנים שאנחנו גדלים כל הזמן, בסייעתא דשמיא גדולה והודות לאמון ציבורי גבוה, הגענו למסקנה שכדאי שנשתף את הציבור כדי שנוכל להתפתח עוד ולקנות עוד קרקעות. יש לנו מגמה להשקיע דווקא בירושלים, והדרך לגדול היא בעזרת שיתוף עם הציבור. אנחנו מאוד מאמינים בירושלים ורוצים להשקיע בה, אך מחירי הקרקע בה יקרים יותר. מצאנו את המודל הנכון שלא מסכן את הציבור, ובמקביל מאפשר לחברה להתפתח ולהתקדם לפרויקטים חדשים".

אליהו עטיה, מנכ"ל 'משקיעים באמונה', מסביר כיצד זה עובד בפועל. "ניסינו לבנות מוצר שנותן לאנשים את האפשרות ליהנות מרווחים של חברת נדל"ן, ליהנות מהסיכוי במינימום סיכון. אנחנו קוראים לאנשים להשקיע רק בפרויקטים שלנו. אנחנו לא משתמשים בכסף הזה כדי להשקיע בפרויקטים אחרים. כשזה פרויקט שלנו אנחנו בונים אותו ומושקעים שם יותר מכל אחד אחר, וברוך ה' כל הפרויקטים הצליחו, וגם בפרויקטים הבאים יש רמה גבוהה מאוד של ביטחון ואמינות.

"אחרי מחקר שוק שנעשה, בנינו לאנשים מוצר שיש לו תשואה מובטחת, ופרק זמן מוגדר מראש למשך ההשקעה. כך, אדם שמשקיע יודע מראש מתי יקבל את הכסף בחזרה וכמה תשואה ישיג, ללא תלות בהצלחת הפרויקט. גם אם קורה שחלילה פרויקט פחות הצליח, ואנחנו כיזמים קיבלנו אחוז רווח קטן ממה שחשבנו - המשקיע יקבל את התשואה שהבטחנו לו. הוא נמצא באותה רמה אם אנחנו עולים או יורדים ברכבת הזו של ענף הנדל"ן. הוא לא שותף איתנו לסיכונים, ויכול לישון טוב בלילה".

כמה כסף צריך כדי להשקיע?

"המינימום להשקעה הוא 300,000 שקלים ומעלה. המוצר הזה מיועד לאנשים 'רגילים' שיש להם כסף שיושב בבנק ונשחק שם ופחות מתאימה להם השקעה בסיכון גבוה, שבה יכול להיות שהאדם יראה את הכסף בחזרה ויכול להיות שלא. להרבה אנשים זה לא מתאים. לכן אנחנו אומרים לכם: בואו, שימו את הכסף אצלנו ותיהנו מהשקעה עם תשואה טובה, ויחד עם זאת תוכלו לישון טוב בלילה ולדעת שהכסף שלכם בטוח. גם אם יש קושי כזה או אחר בענף הנדל"ן, זה לא מטלטל את המשקיעים שלנו", הוא שב ומבהיר. "אתם מקבלים את מה שהבטחנו לכם בסוף תקופה מוגדרת, לא נמשוך אתכם בדד־ליין פתוח, יש לכם תאריך שהכסף אצלכם פלוס ריבית".

זעירא מוסיף כי "משקיע ספקולטיבי שאוהב לקחת סיכונים יודע להגיע לטלפון שלנו ולשמוע אם יש משהו מעניין, וסביר להניח שיש לו לפחות שני מיליון שקלים פנויים להשקעה. לעומת זאת, מיזם 'משקיעים באמונה' מיועד יותר לאנשים שיש להם כסף בפק"מ ומעוניינים לקבל יותר רווח על הכסף שלהם ולהשיג תשואה מובטחת עם כמעט אפס סיכונים, בלי להתעסק בדו"חות כספיים ובמסמכים. אותם אנשים רק צריכים לדעת: משקיעים 300,000 שקל ומעלה. בנוסף, כשחבר מביא חבר, אחוז התשואה שלו גדל, ואם הביא שני חברים - הריבית גדלה עוד יותר. חבר מביא חבר מרוויח. הוא יודע שאחרי שלוש שנים הוא יוצא עם סכום ידוע מראש".

יתרון נוסף להשקעה במסגרת 'משקיעים באמונה' שמציין זעירא, הוא אחוז המיסוי הנמוך על הרווחים מהשקעה זו, בשל היותה שקלית ולא צמודת מדד: מס רווח של 15% בלבד לעומת 25% מס המוטל על רווחים מהשקעות בשוק ההון או השקעות במנגנון אחר.

אתם בכוונה לא מציינים במפורש באחוז התשואה?

עטיה: "בהצעת ההשקעות אנחנו פועלים בהתאם לכללים ולהנחיות של הרשות לניירות ערך. כדי להגן על הצרכנים, את ההצעה הספציפית אנחנו מציעים ללקוחות שמתעניינים ורוצים לשמוע. הלקוחות מגיעים לפגישה ומקבלים את כל הפרטים. אך בפרסום לציבור הרחב אנחנו לא נוקבים במספרים.

"יש שתי בטוחות משמעותיות מאוד בהשקעה אצלנו", הוא מוסיף, "מי שמשקיע כסף - הקרקע משועבדת שיעבוד שני אליו, וכמו כן אנחנו נותנים ערבות של חברת האם, קבוצת 'באמונה', להשקעה שלכם. גם מוצר טוב וגם שתי טבעות הגנה. אלה שתי הגנות מאוד משמעותיות שמורידות את הסיכון כמעט לאפס".

בשנים האחרונות יש עלייה בשוק הנדל"ן, אך בכל זאת יש כאן סיכון לירידת ערך הדירה.

"ירידת ערך הדירה היא סיכון, אבל בהקשר הזה מדובר בסיכון מאוד קטן", עונה רונן וייל, סמנכ"ל קבוצת 'באמונה'. "ברמת העיקרון, מדינת ישראל הוכיחה לאורך כל השנים שהמחירים תמיד עולים. יכולות להיות לפעמים עצירות, ירידות קצרות, אך בטווח הארוך זו לא תהיה התשובה. לכן אנשים שמעוניינים בהשקעה לטווח קצר, בדרך כלל לא רוכשים דירה. 'משקיעים באמונה' פונה לאנשים שרוצים השקעה קצרת טווח, ויחד עם זאת לא להסתכן בירידת ערך. מי שמחפש עסקה לעשר שנים, יכול להיות שרכישת דירה תתאים לו, עם כל היתרונות והחסרונות שלה. מי שרוצה השקעה קצרת טווח, ל־3–4 שנים, כי הוא צריך את הכסף להוצאה אחרת בהמשך, אבל לא רוצה שבינתיים הכסף סתם ישכב בבנק - 'משקיעים באמונה' נותנת לו את כל היתרונות. וכמובן, כדי לרכוש דירה יש צורך בסכום גדול הרבה יותר מהסכום הדרוש להשקעה אצלנו - 300,000 שקלים בלבד".

וייל מרחיב על כדאיות המסלול של 'משקיעים באמונה' במיוחד לאור השינויים ברגולציה של בנק ישראל: "לאחרונה בנק ישראל קיבל החלטה לצנן את שוק הנדל"ן לטובת הזוגות הצעירים שרוצים לרכוש דירות. הדרך שלו היא להקשות על משקיעים. הזוגות הצעירים קונים בעיקר למגורים, אבל משקיעים מחפשים דירה טובה להשקעה. יש להם מאות אלפי שקלים ביד והם רוצים למנף אותם. כדי למנף הם לוקחים את החצי מיליון שיש להם, אך זה לבד לא מספיק לרכוש דירה, כי בשביל דירה במיליון וחצי שקלים צריך גם מימון, ומהיכן ניתן להביא מימון? מהדירה הקודמת. עד לאחרונה בנק ישראל הקל מאוד בנושא ורצה אפילו לעודד זאת, ולכן משכון דירה ראשונה כדי לרכוש דירה נוספת נחשב להלוואה לצורכי דיור והריביות היו מאוד מאוד נמוכות".

אלא שכדי לצנן את שוק הנדל"ן החליט בנק ישראל לשנות את המנגנון כך שההלוואות של מינוף על הדירה הקודמת יוגדרו כהלוואה לכל מטרה, ולא כהלוואה לצורכי דיור. המשמעות: עלויות גבוהות מאוד. בנקודה הזו מדגיש וייל כי ההצעה של 'באמונה' יכולה להוות פתרון. "זה הפתרון לאנשים שרוצים להשקיע בנדל"ן מבלי להתעסק בכסף שלהם, ולקבל ריבית עם סיכונים הרבה הרבה יותר נמוכים".

מה הייחודיות בהשקעה דרככם לעומת השקעה אחרת בנדל"ן?

"לקנות דירה להשקעה זה להתעסק איתה, להשכיר אותה ואף לדאוג לתיקונים כשצריך. הרבה פעמים הדירה לא תהיה באזור שבו אתה גר. באופן טבעי יש הרבה פעמים תקלות שתצטרך לנסוע לטפל בהן, מדובר בזמן ובדלק. דירה היא חלום ורוד, אך יש בה סיכונים מסוימים. זה עסק מורכב. לכן, ההצעה שלנו פונה למי שלא רוצה להתעסק. מנגנון סטרילי לחלוטין, שלא דורש ממך להתעסק בדירה וגם לא למכור אותה בסיום התקופה".