נזילות. אילוסטרציה
נזילות. אילוסטרציה צילום: FREEPIK

נזילות מים הן הסיוט של כל דייר. הן מתגנבות בשקט בשקט אל הבתים. בהתחלה הן רק דופקות על הדלת, או יותר נכון על הקירות, בעדינות רבה יחסית. הן מופיעות בתור עובש שחרחר-ירקרק על גבי הקירות, או בתור נזילות מים על גבי הקירות.

כמו כן, לעתים יחושו הדיירים בתחושה של קור המגיעה מן הקירות, או לחץ נמוך בתוך הברזים. ישנם גם מקרים שבהם מקבלים חשבון מים מנופח וגדול יותר מהרגיל, ומתחילים לחשוד בכך שבזבוז המים מקורו בנזילה. כך או כך, כשמדובר בנזילה, אסור להתפשר או להמתין. יש צורך לקרוא לבעל מקצוע המתמחה באיתור נזילות.

מה יכול לגרום לנזילה?

קיימים שני גורמים משמעותיים לנזילה – בעיית איטום ושחיקת צנרת. לעתים אנו מגלים מאוחר מדיי, באמצע החורף, שיש לנו נזילה וזאת בעקבות עבודת איטום שלא בוצעה כראוי. תקלה בצנרת נגרמת בדרך כלל בבניינים ישנים ומשותפים.

לאורך הזמן, הצנרת נשחקת, נוצרים בה סדקים שגורמים לנזילות שעלולות להפוך לנזילות גדולות הפוגעות באיכות החיים. לא רק בצנרת ישנה ישנן נזילות, לעיתים גם בצנרת חדשה ישנן נזילות. חשוב להיות מודעים לבעיות אלה, על מנת לעדכן את איש המקצוע שבא לתקן את התקלה.

עשה ואל תעשה בעת גילוי נזילה

אם אתם חושדים בכך שבתוך הבניין שלכם קיימת נזילה, ישנם כמה דברים שחשוב להביא בחשבון. דבר ראשון, אל תתעלמו מהבעיה. רבים מאתנו אינם ששים להזמין איש מקצוע ולעתים מעדיפים להתמודד עם הבעיה באופן עצמאי.

לדוגמה, דיירים המבחינים בסימני עובש או רטיבות על הקירות, ימהרו לסייד את הקירות בתקווה שזה יפתור את הבעיה, אבל ההיפך הוא הנכון. סיוד הקירות העבשים לא יפתור את הבעיה ועלול רק להגביר אותה. כי אם לא יוזמן בעל המקצוע לאיתור נזילות בזמן, הנזילה רק תלך ותגדל ועלולה להוביל בסופו של דבר להצפה.

אם קרה והבחנתם בנזילה, ישנם כמה דברים שכדאי לעשות. ראשית, יש להרחיב מוצרי חשמל או חפצים אחרים שעלולים להיפגע מהרטיבות שיוצרת הנזילה. ברגע שהשטח נקי, חשוב לפנות לבעת מקצוע המתמחה במיומנות איתור נזילות מים.

מומלץ לוודא כי אכן מדובר באיש מקצוע מנוסה הפועל במשך שנים רבות בתחום ויודע לאתר כל תקלה ונזילה. ולבסוף, ברגע שמתקנים את הנזילה מומלץ לבחון כיצד ניתן לערוך פעולה מונעת. בעל מקצוע ימליץ לכם על הדרך הטובה ביותר ויידע אתכם במקרה שבו יהיה צורך לבצע בדיקה תקופתית כדי למנוע את הישנות הנזילה.

מאתרים את הנזילה באמצעות כלים מקצועיים

אינסטלטורים, מהנדסים ומומחים אחרים באיתור נזילות משתמשים במגוון רחב של כלים איכותיים כדי למצוא את הנזילה ולתקן אותה במהירות האפשרית. אחד הכלים הנפוצים יותר הוא מצלמה תרמית. זוהי מצלמה הרגישה לשינויים של חום וקור בצנרת, וכשיש אזור קר במיוחד הוא תעיד על כך.

ברגע שמשחילים את המצלמה אל תוך הצנרת או כל מקום אחר שבו רוצים לאתר את הנזילה, היא שולחת מפת צבעים.

הצבעים החמים מעידים על מצב תקין, כלומר מצב שבו הטמפרטורה תקינה. הצבעים הקרים מעידים על תקלה ועל מיקום הנזילה, שכן נזילת המים גורמת לירידה בטמפרטורות. כאשר יש מידע מדויק על הנזילה, ניתן לתקן אותה בקלות רבה יותר.

בנוסף למצלמה התרמית, ישנן טכולוגיות נוספות שנועדו לאתר נזילות ולהתגבר על תקלות. כך למשל, שעון לחץ אשר בוחן את לחץ המים כאשר סוגרים את הצנרת, מד לחות דיגיטלי המיועד למדוד את הלחות בעומק של עד 40 מטרים, סיב אופטי שנועד לצילום הצנרת או בלון לבדיקת הצפות. פיתוחים טכנולוגיים אלה מסייעים לאיש המקצוע לאתר כל תקלה במהירות ולתקן אותה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו