שר התקשורת יועז הנדל הגיע אתמול (שני) לסיור בתל ארומה שבשומרון בעקבות פרסום סקר השטח המיוחד שבוצע על ידי ארגון "שומרים על הנצח" בשיתוף "פורום שילה".

מטרת סקר השטח היא לחשוף את ממדי ההרס והביזה העצומים שמבצעים הפלסטינים בשטחי יהודה ושומרון.

365 אתרי עתיקות ומורשת נסקרו במחקר שנערך בשנה האחרונה, כש-80% מהם נפגעו ברמה חמורה ובינונית והם כוללים ערים, חומות ומבנים מפוארים ששוטחו, נחפרו ונשדדו או הפכו לשטחים חקלאיים ובנויים.

10% מהאתרים נשדדו על ידי שודדי עתיקות, 90% מהפגיעות נגרמו כתוצאה מפעולות פיתוח, בנייה וחקלאות שבוצעו על-ידי הרשות הפלסטינית ובתחומי אחריותה מתוך ניסיון למחוק את העדויות למורשת ההיסטורית שאינה נוחה להם.

בשיא הסיור, כשהשר הנדל השקיף על אתר המורשת ההיסטורי באמצעות רחפן מתקדם, התגלתה לפתע פגיעה חדשה בתל ארומה. פסגת התל שוטחה והונמכה לצורך בניית טרסות משני צדדיה.

השר הנדל אמר בסיור: "עם שאינו יודע לזכור את עברו, יתקשה להתמודד עם ההווה ועם העתיד. ישנו הרס שיטתי של עתיקות ואתרים שחשובים לא רק למדינת ישראל אלא לעולם כולו. יש משימה לכולנו לוודא שהעתיקות האלו מתקיימות. אנחנו מוצאים, חושפים אותן וחשוב לשמור עליהן מכל משמר".

לדבריו, "זה הזמן לצאת לתכנית חירום לאומית אחרי שהנושא הזה הוזנח לוודא שמדינת ישראל שומרת על העתיקות שלה, ואם הרשות הפלסטינית לא מצליחה לשמור על העתיקות שלה, אז אנחנו נוודא גם את זה".

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן: "הנתונים הללו מלמדים על הזנחה ארוכת שנים של מדינת ישראל. זו הזנחה שעליה יצטערו דורות רבים אחרינו והיקפה בלתי משוער. אתרי ההיסטוריה בשומרון בכל יו"ש הם נכס צאן ברזל לא רק עבור העם היהודי אלא עבור האנושות כולה".

עדי שרגאי, מנהלת הפעילות של שומרים על הנצח, אמרה: "אוצרות העבר נעלמים, ומדינת ישראל לא עושה את המינימום הדרוש בכדי למנוע זאת. נייר העמדה מציג תכנית פעולה לבלימת ההרס והשוד באמצעות אכיפה נחושה והעברת האחריות על אתרי המורשת מהמינהל האזרחי לרשות העתיקות.
אנו קוראים לממשלה לאמץ מידית את תכנית החירום וההמלצות שגיבשנו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו