מעונות
מעונות צילום: איסטוק

שי ארגוני מעונות היום בפיקוח פנו לשר האוצר אביגדור ליברמן ולשרת הכלכלה אורנה ברביבאי במכתב דחוף שבו בקשו למצוא מתווה לפתרון משבר מעונות היום המפוקחים בישראל.

"אנו מתמודדים עם סירובה של ממשלת ישראל לקחת אחריות על החינוך לגיל הרך והזנחתו במשך שנים רבות. מעונות היום המפוקחים סובלים ממחסור של מאות עובדות ועובדים עקב השכר הנמוך, התנאים המורכבים ופערי השכר המשמעותיים ביחס לסייעות גני הילדים בשלטון המקומי המביאים לנטישתן של המטפלות-מחנכות את מעונות היום המפוקחים" נכתב במכתב.

בשבועות האחרונים יצאו מעונות היום המפוקחים למאבק על תנאי השכר הנמוך, על מחסור חמור של עובדים ועובדות וכניסה למשא ומתן עם מקבלי ההחלטות. "אם לא די בקשיים שחווינו עד היום, האחריות לחינוך הגיל הרך התפצלה לאחרונה לשלושה משרדי ממשלה: משרד הרווחה והביטחון החברתי, משרד הכלכלה ומשרד החינוך. אנו 'נופלים בין הכיסאות' בתקופה בה ההתמודדות עם משבר הקורונה מגבירה את חוסר הוודאות" אומרים ראשי הארגונים.

הם מתריעים כי לא נותר להם אלא להשבית את הלימודים לאחר חופשת חגי תשרי. "לא נותרה בידינו ברירה אלא להודיע כי לא נוכל לחדש את שנת הלימודים התשפ"ב מייד אחרי חגי תשרי, אלא אם הממשלה תתעשת ותפתח איתנו במו"מ מידי וקצוב בזמן, על מנת לסכם על תכנית תקציבית רב שנתית, שתאפשר לארגונים לחתום על הסכמים קיבוציים שיביאו, בתוך 3 שנים לכל היותר, להשוואת תנאי השכר של עובדי המעונות לשכרן של הסייעות בשלטון המקומי".

כותבי המכתב מבקשים מהשרים לגלות אחריות ומנהיגות על מנת להימנע מהשביתה "אנו פונים אלייך בשעה קשה זו, לגלות מנהיגות ואחריות ולמנוע את השביתה".