השר ניצן הורוביץ
השר ניצן הורוביץ צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

גוברת הביקורת על החלטתו של שר הבריאות ניצן הורוביץ לוותר על נציגות של אונקולוג בוועדת סל התרופות,זו השנה השנייה.

יו"ר ארגון 'יד תמר', מיכי וסרטייל, תקף בחריפות את ההחלטה והגדיר אותה כטירוף: “זה מטורף”, הוא אומר לאחר שהשתתף בדיון שקיימה וועדת הבריאות של הכנסת לציון יום המודעות לסרטן השד.

וסרטייל, שארגונו, שהוקם על שם אחותו תמר ז"ל שנפטרה לפני כעשור מסרטן השד, ומעניק מעטפת סיוע סוציאלית וקהילתית ל-5000 משפחות לחולי סרטן בשנה, מוסיף: "מדובר בחוסר הבנה משווע של הדרך שבה מתנהלת מערכת הבריאות. ההחלטה לוותר על רופא אונקולוג שיישב בוועדת הסל וימליץ על תרופות מצילות חיים או משפרות איכות חיים לחולים פוגעת ב- 32 אלף חולים חדשים שמטופלים בטיפולים אונקולוגיים. זאת אומרת שכרגע ישנם כ-230 אלף חולים שמטופלים או בהגדרה חולים בסרטן, כלומר חולים שהבריאו וטרם עברו חמש שנים מרגע ההחלמה”.

"אין מחלה אפידמית שפוגעת בצורה מקיפה כל כך ברבדים נרחבים כל כך באוכלוסייה, ואני שואל, גם במידה ולכאורה אין צורך בנציג, איזה מסר אתם מבקשים להעביר לחולים שנאבקים על חייהם ומצבם הנפשי רעוע? מה, שהם בתחתית סולם סדרי העדיפויות?”.

עוד מוסיף ומדגיש וסרטייל: "אנחנו מוקירים ומעריכים את האמפתיה, התמיכה והעידוד של חברות הכנסת ויו"ר הקואליציה עידית סילמן שארגנה את האירוע החשוב, אך עם זאת חובה לנצל יום וחודש כזה גם לשיפור מהותי בהתייחסות לחולים ולחולות”.

"יש לשפר את מערכת הבירוקרטיה המטרטרת והמטלטלת של קופות החולים על מנת לקבל טיפול רפואי ראוי. נראה כאילו לא רוצים לטפל באדם הנזקק לכך וזה מדכא מאוד. המשמעות הקשה שישנם חולים שפשוט מרימים ידיים מייאוש ודוחים טיפולים וביקורות רופאים, דבר שעלול לעלות להם בחייהם. הרי לא מדובר פה בתקציב נוסף אלא בשידוד המערכות; הבאת יועצים ארגוניים וחידוש המודעות בשירות הציבורי לחולים שנאבקים על חייהם ומטופלים שמאוימים ומבוהלים מהמוות ורק מחכים ליחס שייתן להם מזור. אם לא הסרטן אז הבירוקרטיה תהרוג אותם".