הרב אליעזר מלמד
הרב אליעזר מלמד צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

מחבר ספרי "פניני הלכה" ורב הישוב הר ברכה בשומרון הרב אליעזר מלמד התבקש להגיב על דרישתה של התנועה הרפורמית מנציבות שירות המדינה להעמיד לדין משמעתי את הרב יהושע ואן דייק.

זאת לאחר שאמר כי "התנועה הרפורמית מקעקעת את תורת ישראל וגורמת להתבוללות בעם ישראל. מביאה אסון לעם ישראל כי היא מרבה התבוללות".

לטענת התנועה, הואיל והרב משמש כרב ישוב 'רמת מגשימים', הוא נחשב עובד מדינה, ועליו להימנע מהתבטאויות כגון אלה. שכן "כרב המועסק בשירות המדינה ומקבל משכורתו מן הציבור, חלות על הרב ון דייק מגבלות.

"חופש הביטוי שלו מצומצם בשל תפקידו הציבורי. בג"ץ פסק כי התבטאויות שכוללות דברי בוז, לעג או שנאה לציבורים מסוימים - כמו התבטאויות מבזות כלפי התנועה הרפורמית - הן הפרה של הדין המשמעתי החל על רבנים. אם הוא לא מוכן לקבל על עצמו את המגבלות הנובעות מתפקידו, יתכבד ויעזוב את תפקידו כרב היישוב", כתבה התנועה.

הרב מלמד יצא להגנתו של הרב יהושע ואן דייק "חובתו של רב בישראל שחושב על תופעה מסוימת שהיא מסוכנת לעתידו של העם היהודי לומר את דברו. לשם כך הוא נבחר. זה אחד מתפקידיו הציבוריים של רב, לשמור על עתידו הרוחני של העם היהודי. ולכן לא יתכן להעמיד רב לדין משמעתי על כך. לפיכך, ראוי לנציבות שירות המדינה לדחות תביעה זו על הסף", כתב הרב מלמד.

"יתר על כן, הרב יהושע לא אמר את דבריו מתוך שנאה, ולא התכוון ללעוג. להפך, בשיחה איתי הוא אמר כי ברמה האישית הוא אוהב ומכבד כל יהודי רפורמי, אלא מתוך עמדתו כי התנועה הרפורמית מסכנת את עתיד העם היהודי, התריע על כך בשער. עמדתי כאמור שונה, אולם אסור להכריע דיון כזה באמצעים כוחניים.

לו היתה התנועה הרפורמית שומעת להצעתי, היתה מושכת את תלונתה, ובמקום זאת פונה לניהול דו שיח, בו תבהיר את תרומתה לעם היהודי. מסתבר שבאופן זה תרבה ההבנה והאחווה בישראל, ויתברר שיש לא מעט מטרות וערכים משותפים".