שישה פעילי שמאל קיצוניים נפצעו אתמול (שישי) במהלך פרובוקציה סמוך לישוב אביגיל בהר חברון.

מצה"ל נמסר כי המפגינים חסמו את ציר הכניסה ליישוב, ניסו לתקוף פיזית את החיילים, קיללו ואיימו ואף נשכבו על גלגלי כלי הרכב הצבאיים. במהלך האירוע תועד קצין דוחף בכוח מפגין. "התנהלות הקצין כפי שמשתקפת בסרטון אינה תואמת את המצופה מקצין בצה״ל - האירוע מתוחקר ויופקו הלקחים בהתאם", אומרים בדובר צה"ל.

פעילי השמאל טענו כי בסך הכל רצו להעביר מים לפלסטינים המתגוררים באזור.

חבר הכנסת ניר אורבך מימינה הגיב: "מצה"ל מצופה קודם לתחקר את האירוע ואז לקבוע אם התנהגות הקצין לא הייתה מתאימה. מהמצלמה לא ניתן לראות את התנהגות המפגין מול הקצין לפני שדחף אותו. לא כדאי לתת רק למצלמות לקבוע. הן לא תמיד מראות את התמונה המלאה".

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר מסר בתגובה: "בצה"ל לא התאפקו להוציא הודעה ביום שבת בניגוד להנחיות ולא שכחו לציין כי האירוע בו החייל מילא את תפקידו יתוחקר, למרות שהחייל היה צריך להיות אגרסיבי יותר, כי ניסו לתקוף אותו".

"ההתנהלות של גורמים בצה"ל גורמת להמשך איבוד ההרתעה מול אויבנו. אפנה לשר הביטחון כדי להפסיק את הפארסה הזו בה חיילי צה"ל צריכים לתת דין וחשבון על מילוי תפקידם, במקום שיקבלו צל"ש, כי הגיבו לתוקפנות נגדם".

ראש מועצת קרית ארבע חברון אליהו ליבמן אמר כי "מדובר בקצין ערכי שהגיע כדי לשמור בטחון ישראל מול אויבים ומול קבוצות של אנרכיסטים שחברו לאויב ושרוצות להפר את הסדר.

''הקצין נהג במקצועיות לאורך כל הדרך, מדובר באנשים שחסמו צירים, הפרו את הסדר. מצופה מהדרג הצבאי והמדיני שידע לגבות כל מפקד ולוחם שנשלח כדי להגן ולשמור על בטחון ישראל. אם הדרגים הללו לא מסוגלים לכך אז יש כאן בעיה ערכית. המדידה לא מתחילה ונגמרת בסירטון שצולם נחתך ונערך באופן מניפולטיבי''.

ליבמן הדגיש: ''אנחנו מגבים את אותו קצין וחייליו שמגיעים לשטח ופועלים ללא לאות כדי לשמור על חיי המתיישבים".

תנועת אם תרצו הגיבה על תגובת דו"צ: "שוב מתברר שהאג'נדה של דובר צה"ל מנותקת לחלוטין מתפיסת העולם של עם ישראל ולוחמיו. רק לפני שבוע ביקש הרמטכ"ל גיבוי ללוחמים, ועכשיו מגנים קצין במהלך השבת בטרם הגיעו מסקנות התחקיר?

''אנחנו מאמינים ללוחמים, אין שום סיבה שפעילי שמאל קיצוני יטרידו ויפריעו ללוחמים במילוי תפקידם. דובר צה"ל חייב להפסיק לשדר ללוחמים רפיסות וחולשה, ולהתחיל לגבות אותם. אנו קוראים לרמטכ"ל להביע בפומבי את אותו גיבוי עליו דיבר במקרה הרצח של בראל הי"ד".

ארגון "עד כאן" הגיב, "כבר כמה שנים שפעילים אנרכיסטים הפכו למנהג להתעמר בחיילי צה"ל ותושבי יו"ש בתאום מלא עם הביטחון המסכל הפלסטיני. ביום שישי האחרון מנכ"ל 'לוחמים לשלום' נעצר בגלל התפרעויות נגד חיילי צה"ל. אנחנו מחזקים את ידי הקצין שפעל נכון ובאומץ ועצר את המתפרעים".

ארגון תורת לחימה מסר: "לא ברור למה בצה"ל החליטו לחלל שבת ולגנות את הקצין על סמך סרטון מגמתי חלקי עוד לפני תחקיר מעמיק תוך שמיעת כל הנוכחים באירוע. ב4/9 הרמטכ"ל כוכבי אמר ביחס למחדל מותו של בראל הי"ד: חברה שלא תגבה מפקדים שטעו - לא יילחמו בעבורה. אנו תקווה כי הרמטכ"ל לא יכנע ללחץ של ארגוני שמאל באירוע הזה".