בנט בישיבת הממשלה
בנט בישיבת הממשלה צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ממשלת בנט-לפיד מפרסמת הערב (ראשון) לראשונה את עיקרי המדיניות שתוביל בקדנציה הקרובה.

27 שרי הממשלה ומשרדיהם מפרטים את הנושאים העיקריים לפעילותם, כחלק מהגברת השקיפות לציבור והכנסת המגזר הציבורי לעבודה סדורה מבוססת יעדים.

את התוכניות של משרד ההתיישבות מציג מי שעומד בראשו – ראש הממשלה נפתלי בנט. "המשרד יפעל לחיזוק ופיתוח של הישובים הכפריים ביהודה ושומרון, ושל הישובים הקיימים בנגב, בגליל, ברמת בקעת הירדן ובסובב ים המלח וכן בגולן, מתוך הבנה שחיזוק זה תורם לביטחונה של מדינת ישראל, לכלכלתה ולרווחת התושבים הגרים", נכתב במסמך.

"נושא נוסף שהמשרד חרט על דגלו הוא, שמירה על קרקעות המדינה בתחומי יהודה ושומרון טיפוחן ופיתוחן", צויין בו.

אלא שבכל הקשור להקמת או הסדרת יישובים, אין שום התייחסות לנושא. "המשרד באמצעות החטיבה להתיישבות, ימשיך להיות מעורב בהקמת יישובים באזורי הפריפריה, בפיתוחם, בחיזוקם ובהבאתם לידי יכולת קיום עצמאית מבחינה דמוגרפית, כלכלית וחברתית, הן ברמת היישוב הבודד והן מבחינה אזורית, פיתוח מקורות תעסוקה בתחומי החקלאות, התיירות הכפרית, יזמות עסקית-כלכלית ופיתוח מנועי צמיחה בהתיישבות הכפרית".

בנוסף אחת מתוכניות העבודה שעד כה סימניה לא ניכרו בשטח היא "מניעת פעילות של בנייה לא חוקית ביהודה ושומרון". הדבר ייעשה באמצעות תמיכה כלכלית במועצות בתחומי יהודה ושומרון, בכל הנוגע להקמת מחלקת סיור קרקעות, על מנת למנוע פעילות של בניה בלתי חוקית או פעולות בלתי חוקיות אחרות בקרקע.

בנוסף, על רקע הויכוח הפנים ממשלתי במשרד ראש הממשלה מתכוונים לקדם "תכניות בין-משרדיות כוללות עבור ישובים הנמצאים באזורי העדיפות הלאומית וכן עבור רשויות ומרחבים בעלי מאפיינים או אתגרים ייחודים". האם הכסף הזה יגיע ליו"ש או שהממשלה תשנה את מפת העדיפות הלאומית. עדיין לא ברור.

בעוד שביהודה ושומרון ישמרו את ההתיישבות הקיימת, הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב מפרסמת תוכניות סדורות ומפורטות להקמה והסדרה של מאחזים בלתי חוקיים בנגב.

שלושה יישובים חדשים, תשתיות תחבורה וחשמל וכמובן גולת הכותרת – הסדרת ההתפרעות הבדואית על אדמות מדינה. "הרשות פועלת לפיתוח שכונות ומגרשים למגורים על אדמות מדינה ולביצוע תהליכי הסדרה בכלל יישובי הבדואים בנגב. בנוסף, הרשות מקדמת תב"ע לאלפי יחידות דיור בשכונות החדשות המתוכננות ברחבי היישובים הבדואיים. התוכניות מיועדות הן להסדרת הפזורה, הן לריבוי הטבעי והן ליישובי ההסדרה במקום. כלל תהליכי ההסדרה נעשים בליווי האוכלוסייה תוך מתן פתרונות התיישבות המתאימים לצרכים, לרבות פתרונות המתייחסים לאפיוני הקבוצה, ליחסי הגומלין החברתיים ועוד. המדיניות להסדרת התיישבות הבדואים מתחשבת בתביעות הבדואים וצורכיהם, אך בה במידה אינה מתעלמת מצורכי המדינה ומן המשאבים הקרקעיים והכספיים".

וזה לא האזכור היחיד. גם תחת משרד הרווחה מופיע הטיפול בבדואים שכן השר מאיר כהן - המכהן במשרד הרווחה - יהיה זה שיוציא אל הפועל את ה'רפורמה' למען הבדואים.

בתוכניות של משרד החוץ, ניתן למצוא את רצונו של השר יאיר לפיד לנסות ולחדש את הקשרים עם הפלסטינים. בין היתר נכתב כי יש לפעול ל"המשך נקיטת צעדים בוני אמון בינינו ובין הפלסטינים לטובת ביטחון אזורי".

בתוכניות של המשרד לפיתוח אזורי יש פירוט נרחב יותר. "המשרד לשיתוף פעולה אזורי שם לעצמו ליעד לפתח ולחזק את הקשר הכלכלי-חברתי של מדינת ישראל עם הרשות הפלסטינית ולפעול להגברת האמון בין הצדדים. תוכנית העבודה בנושא זה כוללת את הפעולות המרכזיות האלה: עבודה לקראת חידוש פעילותה של הוועדה הכלכלית המשותפת הישראלית-פלסטיני, הקמת צוות פנים-ממשלתי לקידום נושאים כלכליים ולהסרת חסמים כדי להקל על הפעילות הכלכלית ברשות הפלסטינית, קידום פרויקטים משותפים לחיזוק הכלכלה הפלסטינית ולשיפור רווחת העובדים הפלסטינים בישראל והשתתפות בצוות שבוחן הקמת אזור תעשייה חדש צמוד גדר באזור עוטף עזה".

גם המשרד לענייני ירושלים שם לו למטרה להקדיש בממשלה הנוכחית תשומת לב מיוחדת ל"תושבי מזרח ירושלים מונים כ-350 אלף נפש מתוך כמיליון תושבי העיר (מעט פחות מ-40% מאוכלוסיית העיר) ומהווים כ-18% מכלל המיעוטים במדינת ישראל". נזכיר שמדובר באזור שבו יש בשנה האחרונה התפרעויות חוזרות ונשנות ועימותים בין ערבים לכוחות הביטחון.

לקריאת המסמך המלא לחצו כאן

במשרד ראש הממשלה אמרו כי "פרסום התכנית הלאומית מתבצע במקביל להליך אישור תקציב המדינה בכנסת, ומהווה פעולה נוספת לסנכרון הפעילות הממשלתית ולהחזרת המערכות הציבוריות לתפקוד סדור".

עוד ציינו כי "פרסום דגשי המדיניות נעשה בדומה למדינות מתקדמות בארגון ה-OECD, המפרסמות את דגשי הפעילות הממשלתית לקדנציה בתחילת כהונתן, ונועד לשקף לציבור ולמשק את דגשי הפעילות של משרדי הממשלה השונים בראייה רב-שנתית. זו הפעם הראשונה שפרקטיקה זו מונהגת במשרד ראש הממשלה, ומהווה צעד נוסף לקידום הליכי התכנון והביצוע הסדורים בפעילות הממשלה".

לאחר הפרסום הראשוני, יחלו הדרגים המקצועיים בעבודה משותפת ליישום דגשי המדיניות באמצעות תכניות עבודה לשנת 2022, אשר צפויות להתפרסם לציבור ברבעון הראשון של השנה הבאה, לרבות משימות אופרטיביות ומדדי הצלחה.

ראש הממשלה, נפתלי בנט, אמר כי "כפי שאי אפשר להנהיג ספינה ללא מצפן, כך גם שרי הממשלה צריכים להגדיר, לעצמם ולציבור, מהם היעדים שעליהם לחתור אליהם, ומהם התחומים המרכזיים אליהם הם רוצים להפנות אנרגיה ומשאבים".

"היעדים המתוארים הם ברי ביצוע מחד - ושאפתניים מאידך. הם משקפים את שתי משימותיה הגדולות של הממשלה ה-36 של מדינת ישראל: חיזוק מדינת ישראל, עוצמתה הבטחונית ואיתנותה הכלכלית, לצד תשומת לב ודאגה לאזרחים, בריאותם ואיכות חייהם".

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יאיר פינס הוסיף, "התווית דגשי המדיניות מקבלת משנה תוקף בעת כינונה של ממשלה חדשה. בדומה לנהוג במדינות ה - OECD, פרסום כלי עבודה ניהולי זה, ישפר את יכולות התכנון והביצוע של מדיניות הממשלה, למען כלל אזרחי ישראל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו