מפקד אוגדת איו״ש, תת-אלוף יניב אללוף, ערך היום (ראשון) תחקיר בעקבות ההפגנה האלימה שהתקיימה ביום שישי האחרון במרחב החטיבה המרחבית "יהודה".

מהתחקיר עולה כי הכוח הצבאי הותקף באלימות על ידי מספר מפגינים, אשר ניסו לעורר פרובוקציה, זאת במטרה לחבל בפעילות הכוח. עוד עולה מן התחקיר, כי הכוח ביצע מאמצים רבים באופן מילולי ובאמצעים לפיזור הפגנות על מנת למתן את ההפגנה.

המפגינים אשר החלו לחסום את ציר הכניסה למאחז, ניסו לתקוף את החיילים, קיללו, איימו ואף נשכבו על גלגלי כלי הרכב הצבאיים וסרבו להתפנות, זאת על אף שמפקד הכח ביקש לפנות את ציר התנועה ולמנוע את החיכוך בין המתיישבים למפגינים.

חרף אלימות המפגינים, בתחקיר עלה כי ההחלטה להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות מסוג הלם וגז כלפי מפגינים אשר בכוונתם לייצר פרובוקציה שכזו, הינו שגוי, וכך גם כיסוי עיניו של אחד המפגינים שנעצר. בנוסף, הודגש בתחקיר שככלל מול אזרחים ישראליים יפעלו שוטרי משטרת ישראל ושוטרי משמר הגבול. חיכוך ומגע בין חיילי צה״ל לאזרחים ישראלים יתקיים רק בלית ברירה.

מדובר צה"ל נמסר כי "מפקד הכוח באירוע הוא קצין מוערך ועתיר זכויות. בתחקיר נקבע כי הקצין טעה ופעל באופן שלא היה מחוייב המציאות ואינו תואם את נורמות צה״ל. לאור זאת הוחלט כי הקצין יינזף פיקודית על ידי מפקדיו".

לקח נוסף מהתחקיר, הוא כי יש לפעול לכך שהטיפול מול אזרחים ישראליים ייעשה ככלל על ידי משטרת ישראל.

"הסרטון שמופיע ברשתות החברתיות הוא חלקי בלבד, מגמתי, ואינו משקף את הפרת הסדר והאלימות שהופעלה כלפי הכוח הצבאי. עם זאת, בתחקיר נקבע כי התנהלות הקצין חרגה מן המצופה. מסקנות התחקיר הופקו ויילמדו בשטח על מנת למנוע הישנות מקרים מעין אלו", אמרו בדובר צה"ל.

גלעד אך, מנכ"ל ארגון "עד כאן" הגיב לתחקיר ואמר, "לצערנו הנזיפה הצפויה בקצין חושפת בלבול ערכי עמוק שחדר לצבא. במקום להעיף את האנרכיסטים אשר מתפרעים בשטחי C ומפריעים לשגרת חייהם של תושבי יהודה ושומרון, מעדיפים בצה"ל להאשים את הלוחמים בשטח, במקרה זה את קצין ההנדסה שביקש להגן על חייליו נוכח התקפות המתפרעים".

"הגיע הזמן שיפסיקו לקשור את ידי חיילי צה"ל. הדבר המתבקש הוא שראשי הצבא יחזרו לתת גיבוי ללוחמים מול התקפות הפלסטינים והאנרכיסטים המתרחשות מידי יום", דברי אך.

מתנועת 'אם תרצו' נמסר בתגובה, "בושה וחרפה. מול פעילי שמאל קיצוני, לא נותנים גיבוי ללוחמים ונוזפים תוך יום. אבל כשהיערכות מבצעית כושלת בצירוף הוראות הפקרה באש מביאים לרצח בדם קר של לוחם, יש גיבוי מלא ועושים תחקיר במשך שבועות? אנחנו נמשיך להיאבק למען צה"ל ולמען הלוחמים שלנו. עד שייתנו להם לנצח".

ארגון תורת לחימה הוסיף, ""‏מסתבר שמי שלוחם נהרג תחת פיקודו לא ינזף אבל בסמג"ד כאן ינזפו, למרות הנאום המרגש של הרמטכ"ל שצריך לגבות את הקצינים. מה ההבדל אתם שואלים? לחץ של ארגוני שמאל שבכירים בצה"ל מרגישים צורך לרצות אותם".

"ההודעה הזו ללא ספק תיתן דלק לארגוני האנרכיזם להמשיך לפגוע בצה"ל בידיעה שהם צודקים. עצוב", לשון תגובת הארגון.

ארגון לוחמים לשלום מסר מנגד כי "ההחלטה האומללה של צה"ל להסתפק בנזיפה בלבד על אירוע מצולם ומתועד היטב מבהירה כי אי אפשר לטעון שהסמג"ד ירד מהפסים או שמדובר ביחידה צבאית סוררת ולא מקצועית אלא מבהירה כי כוח צה"ל פעל באירוע על פי המדיניות של הממשלה ו'רוח המפקד' של הרמטכ"ל אביב כוכבי – מאז כניסתו לתפקיד חלה עליה מתמדת באלימות ובפוליטיזציה של התנהלות כוחות צה"ל, הן כלפי האוכלוסייה הפלסטינית והן כלפי פעילי שלום. אנו קוראים להתערבות מידית של שר הביטחון בהחלטה המחפירה הזאת".

האירוע התרחש ביום שישי כששישה פעילי שמאל קיצוניים נפצעו במהלך פרובוקציה סמוך לישוב אביגיל בהר חברון.

פעילי השמאל טענו כי "בסך הכל רצינו להעביר מים לפלסטינים המתגוררים באזור".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו