מחלת הסרטן, אילוסטרציה
מחלת הסרטן, אילוסטרציהצילום: iStock

תקווה חדשה לחולות בסרטן השחלות: מדענים במכון לחקר הסרטן בלונדון מצאו כי שילוב של שתי תרופות שונות, VS-6766 יחד עם התרופה Defactinib, הביאו לצמצום הגידולים הסרטניים אצל מחצית מהנשים שקיבלו את שתי התרופות יחד.

על פי החוקרים, השילוב של שתי התרופות הוכיח כי הוא יעיל במיוחד אצל חולות שטיפולי כימותרפיה והקרנות לא סייעו להן, ואף כינו את תוצאות הניסוי "פנטסטיות".

לדברי המדענים שתי התרופות סייעו לחסום את האותות אותן צריכים התאים הסרטניים על מנת לצמוח, וכך סייעו לעצור את התפשטות הסרטן ולצמצם בצורה משמעותית את הגידולים בקרב מחצית מהחולות.

הם הציגו את תוצאות המחקר החדש בכנס של האגודה האירופאית לאונקולוגיה רפואית, וסיפרו כי הם ממשיכים בשלבים נוספים במחקר, עם מספר גדול יותר של נבדקים, על מנת לאושש את התוצאות המעודדות. על פי המדענים הטיפול המשולב בשתי התרופות גרם לצמצום משמעותי בקרב 46 אחוזים מתוך 24 חולות בסרטן השחלות שלקחו חלק בניסוי.

בקרב החולות שסבלו ממוטציה מסויימת של סרטן השחלות התוצאות היו אף טובות יותר, כאשר בקרב 64 אחוזים מהן הגידול הצטמצם משמעותית.

ד"ר סוזנה בנרג'י, יועצת אונקולוגית רפואית שלקחה חלק במחקר, אמרה ל"גרדיאן" הבריטי כי "אם הממצאים האלה יאושרו בניסויים גדולים יותר, הם ייצגו התקדמות משמעותית בטיפול בסרטן השחלות. אני שמחה ששילוב התרופות הזה עבד כל כך טוב בקבוצת מטופלות הזקוקות לטיפול דחוף. אנו מקווים מאוד שזה יכול להפוך לנורמה הטיפולית בקרב נשים הסובלות מסרטן שחלות כרוני בדרגה נמוכה".

המשתתפות במחקר היו בגילאי 31 עד 75, כאשר על פי המדענים רק 13 אחוזים מחולות בסרטן השחלות מגיבות לטיפולי הכימותרפיה ועוד 14 אחוזים מגיבות לטיפול הורמונלי.