ראש הממשלה, נפתלי בנט
ראש הממשלה, נפתלי בנט צילום: Yonatan SindelFlash90

סקר חדש שנערך בקרב 508 מבני הציונות הדתית במלאת מאה ימים להקמת הממשלה הנוכחית מעלה כי 29.6% מהנשאלים מביעים התנגדות חד משמעית לממשלה, לעומת 27.2% בעת הקמתה. 45.6% הביעו התנגדות רכה לממשלה, כך שסך המתנגדים עומד על 75.2%.

דווקא התמיכה הרכה עלתה בכ-2% מ-7.1% ל-9.10% אך התמיכה החד משמעית ירדה מ-5.2% ל-4.8%. סך התומכים בממשלה על פי הנתונים עומד על 13.9%.

לסקר המלא

הירידה המשמעותית ביותר היתה בעמדה הניטרלית מ-14.8% ל-10.90%. באופן כללי בקרב 20.6% מהמשיבים חל שינוי לכיוון השלילי ביחס לעמדתם המקורית כלפי הממשלה החדשה. עם זאת בקרב 70.2% לא חל שינוי ו-9.2% רואים את הממשלה באופן חיובי.

השרים מקבלים ציונים נמוכים בתחומי דת ומדינה והבריאות – 3.27 ו-3.14 מתוך 10 בהתאמה כאשר הציון הגבוה יחסית הוא בתחום הכלכלה – 5.16.

לשאלה איזה צד שולט יותר בממשלה שמאל-ימין ודתיים-חילונים, ענו 17.5% ו-17.9% מהמשיבים – הרבה יותר שמאל וחילונים. הנתון המפתיע הוא שהשמאל והימין והדתיים והחילונים שולטים באותה מידה בממשלה 35.7% ו-39.7% בהתאמה.

המשיבים מסכימים גם כי הממשלה היא למעשה ממשלת שמאל בחסות מפלגות ימין.

לדברי עורך הסקר, ד"ר עדו ליברמן המנהל מדעי של מכון מסקר ומרצה במכללה האקדמית גליל מערבי, "הממצאים מגלים כי מבחינת הציונות הדתית הממשלה החדשה התחילה מנקודה שלילית ביותר וכיום התמיכה בה ירדה עוד יותר. בקרב הציונות הדתית יש תחושה כי מובילי הממשלה הם אנשי השמאל החילוני למרות שרה"מ הוא נפתלי בנט".

עוד הוסיף ד"ר ליברמן כי "יש דה-לגיטימציה מסוימת של הממשלה בעקבות השותפות המחייבת עם מפלגת רע"מ, אין תחושה של קידום ערכי הציונות הדתית ואווירה חיובית, למרות הגדרתה של הממשלה כממשלת איחוי וריפוי. נראה שההתנגדות לממשלה והביקורת על תפקודה הולכים ומעמיקים עם הזמן כך שניתן לדבר על שבר אסטרטגי ולא שבר טקטי בלבד".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו