יוסי דגן
יוסי דגן צילום: יוני קמפינסקי

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן תוקף את הפוליטיקאים שהשתלחו בשר לשירותי דת מתן כהנא, לאחר שהודיע על החלטתו לתעדף איזורי ספר בהם יהודה ושומרון במתן מבני דת:

"ההתקפות על השר כהנא בשל החלטתו לתעדף מוסדות דת ביהודה ושומרון ואזורי הספר האחרים כמו עוטף עזה וגבול הצפון היא צביעות המדיפה ריח גדול של שנאה. ההחלטה של השר היא נכונה. ברמה הכי מוסרית ופשוטה. לא מפלים בין דם לדם. אם מדינת ישראל והשר מחליטים, בצדק, לתעדף בקו עימות ואיזורי ספר מוסדות ציבור - במקרה הזה מוסדות דת בקהילה - אין שום סיבה שיהיה הבדל בין עוטף עזה גבול הצפון ואיתמר אלון מורה פסגות או קרית ארבע, כולם אזורי ספר ובכולם ישנו אתגר ביטחוני".

"כל אותם 'אבירי מוסר' היו צריכים דווקא לחזק את שר הדתות שמסייע בבנייה של מבני ציבור ראויים בעוטף עזה, גבול הצפון ויהודה ושומרון", דברי דגן.

נזכיר כי השר לשירותי דת מתן כהנא (ימינה) גיבש קריטריונים חדשים לתמיכת המדינה בהקמת בתי כנסת, ואותם קריטריונים מעניקים יתרון משמעותי לבתי כנסת שייבנו בשטחי יהודה ושומרון.

בסך הכל יחולקו 20 מיליון שקלים ל־30 רשויות מקומיות שבהן קיימת מצוקת מבנים המיועדים לתפילה. כל בית כנסת יקבל כ-600 אלף שקלים.

מדובר בתמיכה שניתנת בכל שנה אך לראשונה יש בה עדיפות ל"יישוב או שכונה המצויים במקום בעל רגישות ביטחונית".

גורם המעורה בפרטים אמר לערוץ 7 כי מטרת הניסוח היא להפנות את הכספים ליישובים ביהודה ושומרון אולם ייתכן כי גם כמה ערים בעוטף עזה, כדוגמת שדרות ונתיבות, ייהנו מהתקציבים לבניית בתי כנסת.

בישיבת הממשלה האחרונה אושרה הארכה של רשימת אזורי עדיפות לאומית - שכוללת גם ישובים ביו״ש. שרים, בעיקר ממרצ ומהעבודה, התלבטו האם לאשר את ההחלטה שמהותה הענקת הטבות גם להתיישבות ביהודה ושומרון.

בכירים בשמאל אמרו כי בעוד שלושה חודשים תגובש מפה חדשה ״מתאימה יותר לאג’נדה שלנו ושל הממשלה הזו״.

שרת הפנים איילת שקד נשמעה נחרצת ואמרה בתגובה לערוץ 7: ''השמאל יכול לדרוש עד מחר, ההתיישבות ביו"ש לא תוצא מרשימת אזורי עדיפות לאומית''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו