איברהים ראיסי
איברהים ראיסיצילום: רויטרס

נשיא איראן, איברהים ראיסי, נשא הערב (שלישי) נאום בעצרת הכללית של האו״ם שהוקלט מראש ושודר בוידאו ובמרכזו מתקפה חריפה נגד ארה״ב.

ראיסי טען כי ארה״ב מפרה את ההסכם והסרת הסנקציות מצידה היא פגיעה שמהווה פשע נגד האנושות, כלשונו. ״הסנקציות נגד איראן שנותרו על כנן במהלך מגפת הקורונה הן לא אנושיות. אלו פשעים נגד האנושות וכך צריך להתייחס אליהן. מדובר במהלך שהוא כולו בניגוד לחוק הבינלאומי״.

לדבריו, אי אפשר לסמוך על ההתחייבויות של האמריקנים.

ראיסי גם הצהיר כי איראן אינה מתכוונת לייצר נשק גרעיני ותכניתה הגרעינית אינה מיועדת למטרות צבאיות משום ש״מהלך כזה יהיה מנוגד לאיסורים שמטיל האסלאם״.

במשרד החוץ מגיבים לנאומו של נשיא איראן בעצרת הכללית של האו״ם.

״משטר האייתולות האיראני הוא סכנה ברורה ומיידית למזרח התיכון ולשלום העולמי. הממשלה החדשה באיראן, בראשה עומד ה׳קצב מטהרן׳ ראיסי, ומרבית שריה חשודים בטרור ונמצאים ברשימות הסנקציות בעולם היא הפנים הקיצוניות של משטר שפוגע במשך למעלה מ-40 שנה באזרחי איראן, מעודד ומממן טרור ומערער את היציבות במזרח התיכון כולו״.

״ראיסי ממשיך לשטות בקהילה הבינלאומית בנאום רצוף שקרים וציניות. על הקהילה הבינלאומית להוקיע את המשטר האיראני ולמנוע בכל דרך אפשרות שנשק ויכולת גרעינית יגיעו לידיהם של קיצוניים אלה״, לשון תגובת משרד החוץ.