אילהן עומאר
אילהן עומאר צילום: רויטרס

כמה מהחברים הקיצוניים יותר במפלגה הדמוקרטית מפעילים בימים האחרונים לחץ כדי להפחית בסיוע הביטחוני לישראל ובעצם גורמים לעיכוב אישורו.

המפלגה הדמוקרטית הסירה בשל הלחץ סעיף מהצעת התקציב האמריקני לקונגרס הנוגע לסיוע בהיקף של כמיליארד דולרים שנועד לרכישת מיירטי כיפת ברזל.

עם זאת, בארה״ב מעריכים שהסעיף יאושר בהצבעה נפרדת בתמיכה של מחוקקים רפובליקנים, שאינם מעוניינים לתמוך בהצעת התקציב בכללותה.

בין מובילי המאבק לצמצום הסיוע לישראל נמצאות שלוש מחוקקות הידועות בעמדתן האנטי-ישראלית והפרו-פלסטינית - אילהאן עומאר, ראשידה טאליב ואלכסנדריה אוקסיו-קורטז. השלוש איימו להצבעה נגד הצעת התקציב שמוביל ממשל ביידן, אם ייכלל בה התקציב למיירטים.

שר החוץ, יאיר לפיד שוחח הערב עם סטני הוייר, מנהיג הרוב בבית הנבחרים ביחס לסיוע האמריקאי למערכת כיפת ברזל.

בשיחה עלה כי ההחלטה להוציא את סעיף התמיכה במיירטי כיפת ברזל הינו טכני ונבע מהויכוח בקונגרס סביב תקרת הגרעון בתקציב האמריקני.

מנהיג הרוב בבית הנבחרים חזר על מחוייבותו שלו, של הבית הלבן, של ננסי פלוסי יו"ר בית הנבחרים ושל סנטור צ׳אק שומר, מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט שהתחייבו בפני ממשלת ישראל שתקציב הסיוע עבור כיפת ברזל יועבר בזמן הקרוב.

השר לפיד הודה למנהיג הרוב הוייר על מחויבותו והדגיש את הצורך באישור הבקשה בהקדם האפשרי להבטחת צרכי הביטחון של ישראל.

״אחרי שנים שבהן הממשלה הקודמת הזניחה את הקונגרס והמפלגה הדמוקרטית, וגרמה נזק ניכר ליחסי ישראל-ארה״ב, אנו בונים היום מחדש יחסי אמון עם הקונגרס. אני מודה לממשל ולקונגרס על מחוייבותם האיתנה לבטחון ישראל״, דברי לפיד.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו