הולנד
הולנד צילום: נתי שוחט, פלאש 90

אנדרטת שואה חדשה בהולנד: המלך וילם-אלכסנדר חנך אנדרטה שעוצבה על ידי האמן הפולני-יהודי דניאל ליבסקינד, ונושאת את שמם של 102 אלף מקורבנות השואה.

האנדרטה החדשה נחנכה בטקס מרשים במרכז הרובע היהודי באמסטרדם בהשתתפות נציגי וועדת אושוויץ בהולנד, ניצולי שואה ואישים בכירים.

האנדרטה עוצבה בצורת ארבע האותיות היוצר את המילה "לזכר" כאשר קירות האנדרטה נושאים את שמותיהם ואת פרטיהם האישיים של 102 אלף מקורבנות השואה, לרבות תאריך הלידה והמוות של הקורבן. עלות ההקמת האנדרטה עומדת על 15 מיליון יורו, אך חלק מהמימון התבצע על ידי מתן אפשרות למי שמעוניין "לאמץ אבן" באנדרטה תמורת סכום של 50 יורו.

לפני פריצת מלחמת העולם השנייה חיו בהולנד 140 אלף יהודים, מתוכם 102 אלף נרצחו על ידי הנאצים. ז'אק גרישבאר, יו"ר וועדת אושוויץ בהולנד, אמר לאתר NOS כי "חשוב מאוד כי כל השמות האלו לא נמחקו מההיסטוריה, עם הגעת האנדרטה הזו". המלך ההולנדי אף שוחח עם קבוצה של ניצולי שואה לאחר הטקס וסייע להניח אבנים ליד קיר הזיכרון.

מי שעוד התייחס להקמת האנדרטה החדשה הוא ראש ממשלת הולנד, מארק רוטה, שהתייחס גם לעברה של הולנד בשואה והעובדה כי מרבית הקהילה היהודית הושמדה במהלך המלחמה.

"האנדרטה צריכה גם לאלץ אנשים להתעמת עם השאלה האם הולנד עשתה מספיק כדי להגן על היהודים במהלך המלחמה, ועם קבלת הפנים הקרה של הקבוצה הקטנה שחזרה מהגיהנום לאחר המלחמה להולנד. התקופה הזו היא דף שחור בהיסטוריה של ארצנו. לאנדרטה יש גם מסר עכשווי חשוב בתקופה שלנו, בה האנטישמיות לעולם אינה רחוקה. האנדרטה אומרת, בעצם היא צורחת - היו ערניים", אמר רוטה.

אגב, חלק מתושבי הרובע היהודי באמסטרדם התנגדו להצבת האנדרטה בטענה כי היא גדולה מדי עבור המקום ותמשוך כמויות גדולות של תיירים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו