נפתלי בנט
נפתלי בנט צילום: קובי גדעון, לע"מ

הרב סטיוארט וייס, שכנו של ראש הממשלה נפתלי בנט ברעננה, הסביר מדוע בנט רשאי לשוב לישראל מעצרת האו''ם בניו יורק בזמן ''יום טוב שני'', כשבארצות הברית חוגגים את היום השני של שמחת תורה.

"מבחינה טכנית, ברגע שהחג נגמר עבורו, הוא יכול לנסוע", אמר הרב וייס לג'רוזלם פוסט. "יש את השיקול שתושב ארץ ישראל צריך להרחיק מעיני הציבור את הפעולות האסורות על הקהילה היהודית המקומית, כדי לא לבלבל אנשים לגבי מועד החג.

''אך לדעתי, העובדה שראש הממשלה חייב לחזור לישראל כדי לנהל את המדינה ולקבל החלטות המשפיעות על החיים - היא נסיבה מקלה המאפשרת לו לחזור הביתה במהירות האפשרית ברגע שיסתיים לו החג''.

יחד עם זאת הדגיש הרב וייס כי יש למנוע מכמה שפחות יהודים החיים בניו יורק לחלל את החג עבור טיסתו של בנט, ''יש להשקיע מאמצים להגביל כל חילול חג על ידי יהודים מקומיים''.

ח"כ משה אבוטבול
ח"כ משה אבוטבול צילום: חזקי ברוך

ח״כ משה אבוטבול (ש״ס), יו״ר השדולה לשמירת השבת, קרא לראש הממשלה בנט שלא לשוב לישראל מעצרת האו''ם בניו יורק בזמן ''יום טוב שני'', כשבארצות הברית חוגגים את היום השני של שמחת תורה.

״מביש ומביך שראש הממשלה נפתלי בנט כחובש כיפה לא מכבד את שבתות ומועדי ישראל, דבר המצופה ממנו כסמל שלטוני במדינה יהודית", אמר אבוטבול. "לא היה קורה מאומה אם היה מכבד ומתייחס לזמני המועד בארץ ובחו״ל והיה מתאים את נסיעתו עם התחשבות בנושא ללא גרימה ליהודים המארגנים ומאבטחים את המסע לחלל את החג".

ח"כ אבוטבול השתלח בראש הממשלה וקיווה ששליחותו המדינית תיכשל: "האובססיה של בנט להציג הישגים כביכול מדיניים ופגישות עם החלונות הגבוהים על חשבון שמירת המסורת שנשמרה בקפדנות על-ידי קודמיו שאינם חובשי כיפה, כבר טופחת על פניו, כי כידוע מי שלא מכבד את החג והשבת לא זוכה לסיעתא דשמיא בכלום ולא רואה ברכה במעשיו.

"אני קורא לך מר בנט, עדיין לא מאוחר לשנות את הלו״ז ולהתחשב ביהודים שכן חשוב להם החג וקדושתו... וככל שלצערנו תחליט לא לשנות ולהתחשב במסורת אז אני מאחל לך שלא תצליח בנסיעתך זו״, כך אבוטבול.

בלשכת ראש הממשלה לא מתכוונים לשנות את מועד החזרה לישראל, אומרים כי ראש הממשלה צריך לחזור ארצה בהקדם האפשרי ומציינים כי ''יום טוב שני'' נחגג רק אצל היהודים שגרים בחו''ל.