טום ניידס
טום ניידס REUTERS/Lee Jin-man/Pool

השגריר המיועד של ארה"ב לישראל, טום ניידס, הופיע היום (רביעי) בשימוע בפני חברי הסנאט בוושינגטון.

ניידס פרש את עמדותיו לגבי חיזוק הקשר הביטחוני והכלכלי בין ארה"ב וישראל, התחייב כי שגרירות ארה"ב תישאר בירושלים ואף חזר על הצהרתו של הנשיא לשעבר טראמפ כי "ירושלים היא בירת ישראל".

ניידס הצהיר כי פתיחת הקונסוליה האמריקאית לענייני הרשות הפלסטינית בירושלים "לא תפגע בעובדה כי מדובר בבירת ישראל".

בדברי הפתיחה שלו מול חברי הסנאט אמר ניידס כי מטרתו העיקרית הוא "חיזוק ביטחון ישראל, הרחבית היחסים הכלכליים בין ארה"ב וישראל, שיתוף פעולה עם ישראל בנושא השקעות זרות בתחרות מול סין, וכן חיזוק "הסכמי אברהם" מול מדינות המפרץ.

הוא גם חזר על התחייבותו של הנשיא ביידן לפעול להוספת ישראל למדינות שאזרחיהן אינם מחוייבים בוויזה על מנת להיכנס לתחומי ארה"ב. ניידס גם הוסיף כי אם יקבל אישור, הוא עצמו מתכוון להתגורר בירושלים לאחר שבית השגריר הקודם בהרצליה נמכר למיליארדר היהודי המנוח שלדון אדלסון.

לאחר מכן נשאל ניידס על עמדתו בנושא רמת הגולן, וחזר על עמדת ממשלת היידן כי ישראל חייבת להמשיך ולשלוט ברמת הגולן "עקב האיום הנשקף לה מסוריה". ניידס התייחס גם להחלטה לבטל את המענק בסך מיליארד דולר לחידוש מערכות "כיפת ברזל" בעקבות לחץ של חברי המפלגה הדמוקרטית הפרוגרסיביים, ואמר כי הוא תומך בהמשך במימון האמריקאי של מערכת ההגנה הישראלית.

לאחר מכן התייחס ניידס גם להחלטה של הרשות הפלסטינית לדחות את הבחירות, לטענת אבו מאזן עקב העובדה כי ישראל לא אפשרה לתושבי מזרח ירושלים להצביע, ואמר כי "קביעה מחודשת לתאריך בחירות יהיה דבר טוב לפלסטינים. אעבוד עם ממשלת ישראל על מנת להבטיח כי הנושא אינו מהווה מכשול לקיום בחירות".

הוא גם חזר על דבריו של הנשיא ביידן אתמול כי "למרות שיתכן ופתרון שתי המדינות אינו אפשרי בעתיד הקרוב, חשוב לשמור על הדרך לפתרון הזה פתוחה".

נושא חשוב נוסף אליו התייחס השגריר האמריקאי המיועד היה המשא ומתן להסכם גרעין מחודש מול איראן, וההתחייבות של הנשיא ביידן כי איראן לא תשיג פצצה גרעינית. "ישראל היא אחת השותפות הביטחוניות הקרובות ביותר שלנו בהתמודדות עם מגוון האיומים הרחב, ובראשן האיום הקריטי שאיראן מהווה. הנשיא ביידן הבהיר את מחויבותו והבטיח שאיראן לעולם לא תפתח נשק גרעיני. שמירה על ביטחון ישראל משרתת את האינטרס של הביטחון הלאומי של אמריקה ומבטיחה שתמיד יהיה לנו שותף אמין ובטוח", אמר ניידס לחברי הסנאט.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו