יאיר לפיד
יאיר לפיד צילום: אלעד גוטמן

יו״ר יש עתיד ושר החוץ, יאיר לפיד, נאם הערב (רביעי) בפתח כנס פעילים לציון 100 ימים לממשלה.

לפיד הודה לפעילים על פעילות במערכת הבחירות האחרונה: ''הממשלה הזו קיימת רק 100 ימים. היא כבר שינתה את המדינה. עמדנו במילה שלנו. החזרנו את הנורמליות. יצרנו משהו חדש. משהו שהעולם כולו מסתכל עליו.

''כל העולם רוצה ללמוד את המודל החדש. ממשלת אחדות שמבוססת על הרעיון שאתה לא רוצה לנצח את הצד השני, אלא לעבוד איתו. שאומרת לאזרחיה: חילוקי דעות הם לא הדבר שמפריד בינינו, חילוקי דעות הם התהליך שמוביל אותנו לתוצאה טובה יותר''.

לפיד מתח ביקורת על האופוזיציה בכנסת: "נפתלי בנט מצליח לחייך כשהוא שומע את אנשי האופוזיציה צועקים לראש ממשלת ישראל 'בוגד' ו'נוכל'. אני לא יודע איך הוא עושה את זה. אני לא מצליח. אני לא מצליח לא להיות מזועזע מהשנאה שהם מייצרים. לא מפריע לי שהאופוזיציה תוקפנית. מפריע לי, וצריך להפריע לכל אזרח ישראלי, שהם לא רוצים שנצליח אפילו אם זה טוב למדינה. הם רוצים שהמדינה תכשל, רק כדי שאנחנו לא נצליח. זה לא יעזור להם. הממשלה הזו כבר שינתה את המדינה. אפשר להסכים איתה, אפשר לא להסכים איתה, אבל היא ממשלה נורמלית של אנשים נורמלים, שבאים מהמקום הנכון''.

שר החוץ ביקש להעביר מסר לחבריו בקואליציה, ''אני רוצה להזהיר את חברי מכל מפלגות הקואליציה - דווקא מהוויכוחים שבהם אתם צודקים. אם תהיו צודקים אבל תחלישו בדרך את הממשלה, את הקואליציה, את האחדות בינינו, אז מה הועילו חכמים בתקנתם? אם משהו לא נראה לכם, נעבוד על זה ביחד, בשקט, נגיע להסכמות בין ימין לשמאל. זו המומחיות של המרכז. להגיע לפשרות. זו לא מילה גסה פשרה, זה הבסיס של חיים משותפים.

"כל הרעיון בטוב משותף, שזה לא יהיה 100% כמו שאני רוצה וזה לא יהיה 100% כמו שאתה רוצה, אבל זה יהיה. המריבות משמחות רק את מי שרוצה לראות אותנו נכשלים. הממשלה הזו היא הוכחה נוספת לכוחה של הדמוקרטיה הישראלית. לרעיון שהשלטון לא שייך לאף אחד, מפני שהוא שייך לכולם. 100 יום עברו. זו רק ההתחלה, אבל זו התחלה מצויינת, והכל בזכותכם'', כך לפיד.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו