איתן בירן (מימין למטה) עם בני משפחתו שנספו באסון
איתן בירן (מימין למטה) עם בני משפחתו שנספו באסוןצילום: פייסבוק

בבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב יתקיים היום (חמישי) דיון בעניינו של הילד איתן בירן, הניצול היחיד מאסון הרכבל באיטליה.

בעיתון 'ישראל היום' דווח כי הדיון יתקיים לבקשת ד"ר איה בירן־נירקו, דודתו של הילד, שדורשת שבית המשפט יכריז עליו שהוא נחטף על ידי סבו, שמוליק פלג, מאיטליה לישראל. אם לא תהיה הסכמה, ההחלטה בנושא תינתן בתוך כחודשיים.

כזכור, לפני כשבועיים העביר הסב בטיסה פרטית לישראל את הילד בן השש, שהוריו ואחיו נהרגו בתאונת רכבל באיטליה. בעקבות כך, נחקר פלג ביחידת ההונאה של משטרת מחוז המרכז, בחשד לחטיפת קטין מתחת לגיל 16, ושוחרר בתנאים מגבילים. בתקשורת האיטלקית דווח כי גם משטרת העיר פאביה פתחה בחקירה נגד פלג, בחשד לחטיפה בנסיבות מחמירות.

בתחילת השבוע נחתה בישראל איה בירן־נירקו, דודתו מצד אביו של הילד, לקראת הדיון שיתקיים בבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב להשבתו לאיטליה, על פי אמנת האג להשבת ילדים חטופים לארץ מולדתם. הדיון שיתקיים היום יהיה הראשון, ובו יבקש בא כוחה של בירן־נירקו, עו"ד אבי חימי, שכבר כעת יורה ביהמ"ש על השבת הילד לדודתו, עד שתתקבל החלטה.

במשפחת פלג מפנים אצבע מאשימה כלפי בית הדין באיטליה: "עשו לנו תרגיל - הביאו שופטת שלא דוברת עברית או אנגלית, והיא החתימה את שמוליק על אפוטרופסות זמנית. הוא הדגיש ואמר הרבה פעמים שמדובר בעניין זמני, אבל בפועל הוחלט אחרת. ההחלטה התקבלה ב־26 בחודש, ביום של ההלוויות, בלי שיכולנו לעשות כלום. זה פשוט מחטף".