ועדת החקירה לאסון מירון
ועדת החקירה לאסון מירון צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרוטוקול חסוי מדיוני אסון מירון נחשף הבוקר (חמישי) ומגלה כי כשבוע וחצי לפני האסון הועלו הסכנות הגלומות באירוע אך המפכ"ל בחר בכל זאת להעניק את האישורים הרלוונטיים לקיומו.

הפרוטוקול, שנחשף על ידי כתב 'ידיעות אחרונות' אלי סניור, מלמד כי ב-19 באפריל התקיים דיון מיוחד בלשכת מפכ"ל המשטרה רב-ניצב קובי שבתאי. בין המשתתפים: כל צמרת המשטרה הרלוונטית, לרבות מפקדי המחוז הצפוני, אגף התנועה, אגף מבצעים (אג"ם), משאבי אנוש והיועצת המשפטית של המשטרה.

"על הפרק היו כל סוגיות האבטחה השונות והמורכבות, כולל מגפת הקורונה, ונידונו נושאים רבים בהקשר לאבטחת ההילולה בל"ג בעומר: פיקוד ושליטה, חלוקת אחריות, פינוי וטיפול, ואפילו שמירה על הבטיחות בצירי הגישה העמוסים לקברו של רבי שמעון בר יוחאי".

"הכתובת כבר הייתה רשומה, לפחות בפרוטוקול הרשמי של המשטרה. אלא שהמפכ"ל ובכירי הארגון בכל זאת נתנו אור ירוק לאירוע. מסמך זה גם צפוי לקבל משקל רב במסגרת עבודתה של ועדת החקירה של האסון במירון בראשותה של נשיאת העליון לשעבר השופטת מרים נאור.

עד היום, היחיד שלקח אחריות פומבית לאסון היה מפקד המחוז הצפוני ניצב שמעון לביא, שפיקד על האירוע בשטח. ואולם, על פי הפרוטוקול שנחשף, "אין ספק שהקצין הבכיר שגם נתן את האישור ואחראי על האירוע הזה הינו המפכ"ל שבתאי שדחף והתעקש שלא להגביל את מספר המשתתפים באירוע למרות שלל הסכנות שארבו להם", כלשון הדיווח.

על פי הדיווח, בתום הדיון אמר המפכ"ל כי "יש להעביר מסמך לר' המל"ל לפיו עמדת משטרת ישראל הינה שככל שיהיו הגבלות (בנושא קורונה), משטרת ישראל לא תוכל לבצע פעילות אכיפה".

עם זאת, הוא המשיך והורה באופן סותר כי "יש להתיר כניסה מלאה של אזרחי המדינה להר מירון ולחילופין סגירת ההר למבקרים".

על פי הדיווח, כאשר נפתח הדיון לכלל הנוכחים, בין הראשונים להשמיע את קולו היה מפקד המחוז הצפוני, ניצב לביא, שלו זה היה האירוע הראשון במירון. דווקא לביא, היחיד שלקח מאז אחריות, היה זה שלפי הפרוטוקול ביקש להגביל את מספר המתפללים ל-10,000 איש.

בדיווח צוטטה גם היועצת המשפטית דאז של המשטרה, איילת אלישר, שלקחה חלק בדיון והעירה כי על רקע הגבלות הקורונה "ככל שמתווה משרד הבריאות יהיה מבצעי – לא נוכל לעמוד בו. מציעה שלא להתוות מתווה מטעם משטרת ישראל שלא נוכל לעמוד בו".

היועצת המשפטית לא הייתה לבדה: גם ראש אגף משאבי אנוש, ניצב בועז גולדברג, התבטא בסוף הדיון וחיזק את דבריה. "מצטרף לדברי היועמ"ש – הר מירון יהיה מלא וקשה לשלוט על ההר", אמר. הוא הדגיש את חשיבות התנועה והתחבורה הציבורית שם וסיכם: "מציע להיערך להר מלא".

"אולם למרות שלל האזהרות שהועלו על ידי הקצינים הבכירים, בסופו של דבר מי שהחל וסיכם את הדיון היה המפכ"ל שבתאי שהחליט לתת אור ירוק ולהתקדם עם האירוע כמתוכנן, והמשיך הלאה להציג ולאשר את התוכנית גם מול השר לביטחון הפנים לשעבר אמיר אוחנה".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לדיווח ב'ידיעות' כי "האירוע מצוי תחת בדיקה של ועדת חקירה ממלכתית ועל כן, בשלב זה, לא נוכל להשיב לגופם של דברים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו