חיסון קורונה
חיסון קורונה צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

תלמידים מעל גיל 12 שלא קיבלו מנה שלישית של חיסון וחלפה יותר מחצי שנה מאז קיבלו את המנה השנייה, לא יוכלו להיכנס לבתי הספר, כך הוחלט בדיון שהתקיים הערב (חמישי) בראשות ראש הממשלה נפתלי בנט ובהשתתפות בכירי מערכת הבריאות.

בחדשות 12 נחשף כי תלמידים לא מחוסנים יוכלו להיכנס לבתי הספר רק בהצגת בדיקה שלילית.

בדיון הוחלט גם שמי שטרם התחסן במנה השלישית יקבל מדי יום מסרון או הודעה קולית שיזכירו לו כמה ימים נותרו עד שיאבד את התו הירוק.

עוד נקבע כי חובשים מצה"ל יסייעו לקופות החולים במתן חיסונים נגד שפעת כדי להקל על העומס.

לשכת ראש הממשלה הכחישה את הדיווח. "הדיווח על החלטה שהתקבלה בדיון בראשות ראש הממשלה, לפיה תלמיד שאינו מחוסן לא יוכל להיכנס לבית הספר, אינו נכון", נמסר מטעם הלשכה.

בתוך כך, קבינט המומחים לקורונה המייעץ למשרד הבריאות קרא לשנות את ההתייחסות הממשלתית למגפה בעת הנוכחית ולהחמיר את ההגבלות.

"הממשלה בחרה באפשרות ביניים – מדיניות 'ספיגה' לפרק זמן לא מוגבל כמעט ללא מאמץ מרכזי לבלימה והקטנת ההדבקות, ובמקרה של הגעה לרף חולים קשים, חזרה למאמצי בלימה", קבעו המומחים.

לדבריהם, "כפי שהתרענו מראש. סדרה ארוכה של כלים קריטים לבלימה (כלים הממוקדים בנדבקים וסביבתם כגון חקירה אפידמיולוגית, זיהוי מוקדם, בידוד מוקפד ואכיפתו) אינם ישימים עוד בשלב בו יש בין 8,000 ל-10,000 חולים ליום, מערכי הבלימה לא עומדים כעת במשימה – ומגוון האפשרויות מצטמצם למשפחת הכלים הלא-סלקטיביים אשר מטיבם פוגעים יותר בכלכלה ופחות מקובלים על הציבור".

עוד הוסיפו המומחים כי "כמסקנה לטווח הבינוני ולאחר הגל הרביעי - גישה זו של ניהול לפי קשים עד לשלב מאד מתקדם – מסוכנת והגישה המפעילה טווח כלים רחב יותר (תו ירוק, מגבלת התקהלות) בשלב מוקדם יותר – היא הנכונה במבט עתידי לאור לקחי הגל הרביעי עד כה".

הם הוסיפו כי על משרד הבריאות להיערך לאפשרות שהחזרה ללימודים אחרי החגים תביא עמה עלייה נוספת בתחלואה, כל זאת בשעה שלא נותר "מרחק בלימה" במערכת הבריאות, כך שלעלייה נוספת בתחלואה, עלול להיות מחיר כבד בנפש.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו