רותם סלע
רותם סלע צילום: אלון זבטני

לקראת טיסתו של ראש הממשלה נפתלי בנט לאו"ם, בחר דוברו לפרסם כי "נאום בנט יהיה שונה בסגנונו מנאומי בנימין נתניהו. לא יהיו עזרים, בריסטולים, ציורים וכיוצא באלו".

בפליטת מקלדת אומללה ולחיצה על מקש ה-Send חשף מתן סידי את הלך הרוח בכוורת ראש הממשלה. מסתבר שהנושא המרכזי עליו מפוקסת ממשלת בנט-לפיד הוא בנימין נתניהו או במילים אחרות - משבר הלגיטימיות והכבוד המלווה את בנט מאז הקמתה.

בהקמת הממשלה הנוכחית ויתר בנט על המוסכמה לפיו אשראי פוליטי הוא תנאי הכרחי לתפקיד הפוליטי הרם במדינה, ובחר להפוך ביצה ותרנגולת - במקום להשיג לגיטימציה בכדי להפוך לראש ממשלה, להפוך לראש ממשלה בכדי להשיג לגיטימציה.

הנחת המוצא של בנט - סטארטאפיסט עם קבלות - הייתה כי כישוריו העילאיים כמנהל יאפשרו לו לזכות באהבה והאהדה בהם לא הצליח לזכות כפוליטיקאי דמוקרטי. הנחה נוספת הייתה כי למילים בפוליטיקה אין מחיר, וכי מעשים גדולים יכולים לכסות על הכל. גם על שקרים בוטים.

ההימור של בנט כשל. הנחות היסוד שלו הוכחו כלא נכונות. בקורונה, ביחסי חוץ ובכלכלה, לא הצליח בנט להוכיח לציבור כי ביצועיו שווים את המעקף שבנה סביב ההגיון הפנימי של הדמוקרטיה הישראלית. רוב הציבור הישראלי סולד מבנט, ומנגד, המיעוט שזכה בזכותו לאחוז בשלטון לא מחזיר לו אהבה.

ההודעה של משרד ראש הממשלה מוכיחה כי בנט מודע לכך שההימור שלו כשל. הוא מודע לכך שהציבור היה רוצה שמישהו אחר ייצג אותו מעל בימת העולם, אך במקום לנסות ולהצטיין בכדי להתחבב על הציבור מנסה בנט לפגוע בדימוי של אדם אחר, פופולארי ולגיטימי יותר.

מעבר לכך שמדובר במהלך שקוף, אובססיבי וקטנוני, ההודעה של דובר בנט מעידה על כך שאנו מתקרבים לסף ההכלה של בנט - נקודת אל חזור שתוביל לאובדן האמון ביכולתו לייצר לעצמו אהדה. נקודה ממנה יהפוך בנט משחקן אבוד אך קונסטרוקטיבי בפוטנציה לסוכן הרס המבקש לנקום בציבור על ידי פגיעה בדמוקרטיה עצמה.

כיצד יבחר בנט לפנות נגד הדמוקרטיה? האופציה כבר נמצאת על השולחן: הגבלת יכולתו של נתניהו להתמודד על ראשות הממשלה בחוק, החלטה שאמנם לא תהפוך את בנט לאהוד יותר, אך תאפשר לו לפחות בדמיונו ליהנות מגיאות יחסית במעמדו. בוא נקווה שלא נגיע לשם.

רותם מ.סלע הוא מו"ל הוצאת סלע מאיר

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו